Zmiany dot. umów na czas określony poprawią sytuację prawie 3,4 mln osób

Pracodawcy, aby wypowiedzieć umowę na czas określony, będą musieli podać powód zwolnienia, a także omówić je ze związkami zawodowymi. Nowe zasady mają zapewnić większą stabilizację zatrudnienia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zmiany dot. umów na czas określony poprawią sytuację prawie 3,4 mln osób

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

2 kwi 2014 10:52


Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" Trybunał Sprawiedliwości UE uważa, że dwutygodniowy okres wypowiedzenia dotyczący umów na czas określony, dyskryminuje pracowników posiadających tego rodzaju umowę o pracę. Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości poprawi stabilność zatrudnienia blisko 3,4 mln osób.

Pracodawcy, aby zwolnić pracownika zatrudnionego na podstawie umowy na czas określony, będą musieli uzasadnić wypowiedzenie oraz omówić je ze związkami zawodowymi. - Zależy nam na wypracowaniu takich rozwiązań w prawie pracy, które będą odpowiadały regulacjom unijnym, promowały zatrudnienie w ramach umów o pracę, a jednocześnie uwzględniały istotę kontraktów terminowych i na czas nieokreślony - mówi dla "DGP" Radosław Mleczko, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Chociaż związkowcy popierają pomysł, to jednak pracodawcy są przeciwko zmianom. - Skutkiem takich zmian będzie odwrót firm od umów o pracę i zatrudnianie na podstawie innych kontraktów - twierdzi na łamach "DGP" dr Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP.

Z kolei zdania ekspertów są podzielone. - Dobrze oceniam propozycję zwiększenia ochrony dla pracowników zatrudnionych na czas określony. Nie wątpię, że wcześniejsze zakończenie takiej umowy powinno mieć uzasadnienie, które może być podważone w sądzie - ocenia w rozmowie z "DGP" prof. Jerzy Wratny, Zakład Prawa Pracy - Instytut Nauk Prawnych PAN.

Innego zdania jest prof. Arkadiusz Sobczyk z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, który twierdzi, że lepszym rozwiązaniem byłoby wskazanie przez pracodawców celu, w jakim jest zawierana umowa na czas określony. - Ten typ umowy powinien być stosowany w sytuacji niepewności co do kwalifikacji lub umiejętności zatrudnianego albo niepewności co do sytuacji na rynku, na jakim działa przedsiębiorca - podkreśla na łamach "DGP".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.