Zjednoczona Lewica proponuje krótszy czas pracy i wyższą płacę minimalną

0 0
Zjednoczona Lewica proponuje krótszy czas pracy i wyższą płacę minimalną
- Musimy wybrać, czy chcemy mieć taką strukturę produkcji, jak Bangladesz, czy taką jak Niemcy, Francja, Wielka Brytania - stwierdził Leszek Miller. /Adrian Grycuk, Creative Commons

Leszek Miller, szef SLD i Janusz Palikot, lider Twojego Ruchu postulują skrócenie czasu pracy do 37 godz. tygodniowo, podniesienie płacy minimalnej do 2,5 tys. zł i 0 proc. PIT dla najmniej zarabiających.

Leszek Miller podkreślał na konferencji prasowej Zjednoczonej Lewicy - w której skład wchodzą SLD, TR, PPS, UP i Zieloni - że Polska nadal ma jeden z najniższych wskaźników zatrudnienia, jedne z najniższych wynagrodzeń i że Polacy nadal pracują najwięcej godzin w tygodniu w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej.

- Jesteśmy krajem, który niestety konkuruje z innymi przede wszystkim z uwagi na tanią siłę roboczą. Przyciągamy wielu inwestorów, ale takich, którzy poszukują prostej pracy i nisko opłacanych pracowników z wysokimi kwalifikacjami - mówił lider SLD.

Jak zaznaczył, Polsce jest zatem potrzebny zasadniczy przełom, odwrócenie tych niekorzystnych tendencji.

- Musimy wybrać, czy chcemy mieć taką strukturę produkcji, jak Bangladesz, czy taką jak Niemcy, Francja, czy Wielka Brytania, czy chcemy być państwem rozwiniętym czy rozwijającym się - stwierdził Miller.

Jego zdaniem rynek utrwalił już strukturę naszej gospodarki - dużo pracować i mało zarabiać.

- Można to zmienić poprzez interwencję państwa - podkreślił.

Inna struktura gospodarki

Aby przełamać te tendencje i wymusić inną strukturę polskiej gospodarki, Zjednoczona Lewica proponuje po pierwsze skrócenie tygodniowego czasu pracy do 37 godz. (z 40 godz.), bo - jak wyjaśniał Miller - taka jest średnia w UE.

Szef SLD podkreślał, że potrzebna jest rygorystyczna ewidencja czasu pracy oraz skończenie z bezpłatnymi stażami i nieodpłatnym nadgodzinami.

Kolejną przedstawioną propozycją jest podniesienie płacy minimalnej do 2,5 tys. zł. Poza tym Zjednoczona Lewica chce, żeby Polacy - w perspektywie długofalowej - za wydajną pracę zarabiali minimum tysiąc euro. Jak tłumaczył Miller, dzięki temu postulatowi będzie więcej pieniędzy na rynku pracy, co też wzmocni popyt.

Ponadto Lewica zaproponowała wprowadzenie nowej stawki podatkowej - podatek 0 proc. PIT dla tych wszystkich zatrudnionych, których dochody nie przekraczają 21 tys. zł rocznie.

Zwiększenie bezrobocia

Poseł do PE z Platformy Obywatelskiej, Janusz Lewandowski odnosząc się do propozycji Zjednoczonej Lewicy o podniesieniu płacy minimalnej do 2,5 tys. zł przyznał podczas briefingu w sobotę w Gdańsku, że jest to pomysł na zwiększenie bezrobocia i szarej strefy w Polsce.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (4)

 • I tak trzymać tylko ZJEDNOCZONA LEWICA !
 • hahaha
  ale mnie rozsmieszyl do lez
 • Leszek....chcesz jeszcze bardziej pograzyc nasz kraj?Wiem.ze jazdy pracujacy chcialby wieksza pkace.ale nie takim kosztem.Mam propozycje......mniejsze diety poselskie..senatirskie ...i owszem podniesc minimalna place.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

POLECAMY W SERWISACH

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.