Zezwolenia na wjazd tirów do Rosji, Waszczykowski: Jeśli Rosja zamknie granice poszukamy innej drogi

• Bez porozumienia polscy przewoźnicy będą musieli opuścić terytorium Rosyjskie od 1 lutego.
• Delegacja Rosji nie stawiła się na rozmowach ws. ustalenia wysokości kontyngentu zezwoleń na 2016 r.
• Rosja obwiniła stronę polską o umyślne przeciąganie rozmów.


REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zezwolenia na wjazd tirów do Rosji, Waszczykowski: Jeśli Rosja zamknie granice poszukamy innej drogi

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

29 sty 2016 14:33


"Strona polska chce rozmawiać z Rosją ws. wydawania pozwoleń na przewozy, ale musi mieć do tego partnera" - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski. Brak pozwoleń może wstrzymać transport towarów od 1 lutego.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski był pytany w Sejmie o rosyjskie pozwolenia dla polskich przewoźników, które stracą ważność 31 stycznia. "Niestety, to może być zła wola rosyjska, bo z naszej strony ta wola jest, my chcemy rozmawiać, chcemy bronić interesów naszych przewoźników, natomiast jeśli Rosja zamknie granice, będziemy szukać drogi okrężnej" - powiedział. Zadeklarował gotowość do podjęcia rozmów, ale - jak podkreślił - musi mieć do tego partnera.

Jeśli nie dojdzie do porozumienia, polscy przewoźnicy do końca tego miesiąca będą musieli opuścić terytorium Federacji Rosyjskiej. W czwartek w Gdańsku miały się rozpocząć dwudniowe negocjacje polsko-rosyjskiej komisji mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych. Rozmowy miały dotyczyć zasad wykonywania przewozów drogowych oraz ws. ustalenia wysokości kontyngentu zezwoleń na 2016 r. Do Gdańska nie przybyła jednak delegacja Rosji.

Jak podała w piątek agencja TASS za Stowarzyszeniem Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ros. ASMAP), według słów dyrektora organizacji Andrieja Kuruszyna, "jeśli stronom nie uda się porozumieć, to określony zakaz zacznie obowiązywać już od 1 lutego. Wówczas przewozy towarowe realizowane przez polskich i rosyjskich przewoźników między krajami europejskimi a Rosją ustaną" .

Według Kuruszyna oba kraje co roku prowadzą rozmowy w sprawie określenia i wydania zharmonizowanej liczby formularzy dotyczących przewozu towarów między dwoma krajami lub tranzytu przez ich terytoria.

Wyjątkowość obecnej sytuacji polega na tym, że "władze transportowe Rosji i Polski nie zdołały porozumieć się w sprawie liczby pozwoleń dla swoich przewoźników na 2016 rok" - oznajmił Kuruszyn. Dodał, że odbyło się kilka rund rozmów - w Warszawie w dniach 21-22 grudnia i Swietłogorsku 21 stycznia, "ale polska delegacja odmawia przekazania stronie rosyjskiej swoich propozycji dotyczących liczby zezwoleń na wymianę i zachowuje się skrajnie niekonstruktywnie".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.