Zezwolenia na wjazd tirów do Rosji: Polsko-rosyjskie rozmowy są kontynuowane

· Polsko-rosyjskie rozmowy w sprawie zezwoleń przewozowych na 2016 r. zostały przerwane, będą kontynuowane we wtorek (2 lutego).
· Wiceszef rosyjskiego ministerstwa transportu Nikołaj Asauł powiedział, że liczy na porozumienie z Polską.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zezwolenia na wjazd tirów do Rosji: Polsko-rosyjskie rozmowy są kontynuowane

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jk

2 lut 2016 9:48


W poniedziałek (1 lutego) od godziny 12 w resorcie infrastruktury trwały rozmowy zespołów eksperckich w ramach polsko-rosyjskiej Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych w sprawie zasad wykonywania przewozów drogowych oraz ustalenia wysokości kontyngentu zezwoleń na 2016 r.

- Nadal trwają rozmowy w formule spotkania ekspertów. Rosjanie pozostają na stanowisku, że wprowadzone przez nich w ubiegłym roku przepisy nie są sprzeczne z umową międzynarodową Polska-Rosja z 1996 r. Strona polska pokazuje negatywne konsekwencje wprowadzonych przepisów, które zmierzają do eliminacji polskiego transportu na rosyjskich szlakach - powiedział po zakończeniu spotkania wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

Resort podał w wieczornym komunikacie, że pozytywny wynik rozmów zespołów eksperckich pozwoli na spotkanie wiceministra Szmita z wiceministrem transportu Federacji Rosyjskiej Nikołajem Asaułem.

Polscy kierowcy muszą wyjechać Rosji

Rosyjskie zezwolenia drogowe z 2015 r. były ważne do 31 stycznia 2016 r. Polscy przewoźnicy mają czas do 15 lutego, aby bez problemów opuścić teren Federacji Rosyjskiej na podstawie ubiegłorocznych zezwoleń. Zasady realizowania przewozów drogowych pomiędzy Polską a Rosją, w tym tranzytu do krajów trzecich, określa umowa międzyrządowa z 1996 r.

W grudniu 2015 r. Rosjanie wydali przepisy wykonawcze, które zmieniły sens pojęcia przewozu na rzecz kraju trzeciego. Nowe przepisy strona rosyjska rozciąga także na towary produkowane w Polsce, np. w firmach zagranicznych. Przewóz na rzecz kraju trzeciego jest bardzo limitowany.

Strona rosyjska twierdzi, że nowe przepisy usunęły luki w prawie, które pozwalały nierzetelnym przewoźnikom wwożenie do Rosji towarów z krajów trzecich pod przykrywką preferencyjnego dwustronnego systemu przewozów.

Rosja liczy na porozumienie

Wiceszef rosyjskiego ministerstwa transportu Nikołaj Asauł powiedział, że liczy na porozumienie z Polską. - Liczymy na to, że w najbliższych dniach porozumienie zostanie osiągnięte - oświadczył Asauł, cytowany przez agencję TASS.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.