Zespół trójstronny będzie wytyczał kierunki działań w górnictwie

Zespół Trójstronny do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników został zapowiedziany przez Beatę Szydło oraz przez Krzysztofa Tchórzewskiego. W ramach zespołu pracodawcy, przedstawiciele rządu i strona społeczna mają planować rozwój górnictwa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zespół trójstronny będzie wytyczał kierunki działań w górnictwie

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl

wnp.pl

22 lis 2015 19:55


Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce, a zarazem współprzewodniczący Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników, zaznaczył, że premier Beata Szydło, odpowiadając na pytania po wygłoszeniu expose, stwierdziła, że rozmawiać o problemach górnictwa należy w ramach obrad zespołu trójstronnego.

Szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział reaktywację górniczego zespołu trójstronnego, czyli gremium pracodawców, odpowiednio umocowanych przedstawicieli rządu z pionów rozwoju, finansów i gospodarczych oraz przedstawicieli strony społecznej. Mieliby oni wspólnie wytyczać kierunki działań w sektorze węglowym.

Do pierwszego spotkania zespołu może dojść w grudniu. Obecnie trwają w rządzie rozmowy dotyczące szczytu klimatycznego w Paryżu.

- Biorąc pod uwagę nadrzędną rolę węgla kamiennego dla polskiej elektroenergetyki, a także dramatycznie pogarszającą się sytuację sektora górnictwa węgla kamiennego, oczywistym jest, że rząd będzie realizował działania optymalizacyjne i restrukturyzacyjne w obszarze prowadzenia działalności gospodarczej i zasad funkcjonowania polskich kopalń - zaznaczyła premier Beata Szydło, odpowiadając na pytania parlamentarzystów po ogłoszeniu expose.

Czytaj też: Pracodawcy, którzy nie wypłacą "Barbórek" narażą się na wysokie kary

Jak wskazała premier Szydło, kolejnym pilnym krokiem będzie wypracowanie wspólnie ze stroną społeczną kierunków restrukturyzacji sektora. 

- Już teraz można stwierdzić, że najistotniejszym problemem jest zapewnienie bieżącej, krótkoterminowej płynności spółek sektora górniczego, w tym głównie największego podmiotu polskiego sektora węgla kamiennego, czyli Kompanii Węglowej - podkreśliła premier Beata Szydło.

Cały artykuł czytaj tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.