Ze śmieciówkami walczy nie tylko Polska

Liczba umów śmieciowych w Polsce ciągle rośnie. Z podobnym problemem boryka się wiele krajów Unii Europejskiej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ze śmieciówkami walczy nie tylko Polska

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

20 maj 2014 13:35


Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna" nie tylko w Poslce występuje problem z umowami świeciowymi. Dotyka on także innych mieszkańców w Europie. Przykładowo w Wielkiej Brytanii firmy mogą zatrudniać osoby na podstawie tzw. kontaktów zerowych - wówczas pracownicy nie mają żadnych praw, gwarantowanych godzin pracy, a także minimalnej pensji. Na podobnych zasadach działa holenderski „Nulurencontract".

Z kolei w Niemczech tzw. minipraca, która miała być sposobem na dorobienie do pensji, często przybiera formę całego etatu. Nadużycia występują także w przepadku umów, tzw. "Scheinselbständigkeit" - pracownicy pozornie prowadzą własne przedsiębiorstwo, a w rzeczywistości poprzez własną działalność obniżają koszty pracodawców.

Z umowami śmieciowymi borykają się także Portugalczycy. Z danych Eurostatu wynika, że to trzeci kraj w UE z największą liczbą osób, którzy są zatrudnieni na podstawie umów na czas określony lub cywilnoprawnych. Dotyczy to głównie młodych - w okręgu lizbońskim ponad połowa pracowników poniżej 30 roku życia nie ma umowy na stałe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.