Zawód strażnik miejski. Czy straci część uprawnień?

0 0
Zawód strażnik miejski. Czy straci część uprawnień?

- Do Sejmu trafił projekt Ruchu Palikota przewidujący m.in. odebranie straży miejskiej prawa do karania za nieprawidłowe parkowanie oraz do przeprowadzania kontroli fotoradarowej. Dziś te uprawnienia wypaczają sens istnienia straży - argumentuje Ruch.

"Ustawowe odebranie tych kompetencji sprawi, iż straż miejska wróci do swoich korzeni i założeń funkcjonowania jako służby publicznej na rzecz porządku lokalnego, a nie instytucji powołanej do podnoszenia wysokości kwot założeń budżetów gminnych" - przekonują autorzy projektu.

Podkreślają, że to z tytułu realizowania tych dwóch czynności - karania za nieprawidłowe parkowanie oraz kontroli fotoradarowej - wpływa do budżetów samorządów lokalnych najwięcej pieniędzy obywateli, przeznaczanych później na dowolnie wskazane przez samorząd cele.

Głównym zadaniem straży miejskiej miała być kontrola porządku publicznego na terenie gmin, współpraca ze społeczeństwem w rozwiązywaniu problemów, w tym w szczególności w zakresie zapobiegania przestępczości oraz poprawy poczucia bezpieczeństwa - wskazują autorzy projektu.

Według nich obecnie wiele miast decyduje się na likwidację straży. "Proces ten dotyczy nie tylko małych miejscowości, a zaczyna obejmować duże metropolie jak np. Gdańsk. Trudno dziwić się temu zjawisku - straż miejska w Polsce już dawno odeszła od swoich pierwotnych funkcji" - wskazuje Ruch Palikota w uzasadnieniu do projektu.

Dlatego formacja proponuje projekt nowelizacji dwóch ustaw - o straży gminnej oraz ustawy Prawo o ruchu drogowym. Projekt noweli jest już w Sejmie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.