Zatrudnienie na etacie najczęściej stosowaną z klauzul społecznych. Pracodawcy chcą jednak więcej

Najczęściej występującym zapisem z zakresu klauzul społecznych w specyfikacji przetargowej był wymóg zatrudnienia na umowę o pracę, gdy charakter obowiązków na to wskazuje. - Realnym efektem może być potencjalny wzrost zatrudnienia czy zwiększenie wpływów podatkowych - podkreśla Federacja Przedsiębiorców Polskich.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zatrudnienie na etacie najczęściej stosowaną z klauzul społecznych. Pracodawcy chcą jednak więcej

PODZIEL SIĘ


Autor: AW

12 wrz 2017 12:50


• Jak wynika z raportu Urzędu Zamówień Publicznych, w 2016 r. liczba postępowań z wykorzystaniem klauzul społecznych wzrosła o 323 proc.

• Najczęściej występującym zapisem tego typu w specyfikacji przetargowej był wymóg zatrudnienia na umowę o pracę, gdy charakter obowiązków na to wskazuje.

• Federacja Przedsiębiorców Polskich chwali zmiany w Prawie Zamówień Publicznych (PZP), ale jak dodaje, trzeba pamiętać, że zatrudnianie na etacie to w takim postępowaniu wymóg, a nie coś ekstra.

Federacja Przedsiębiorców Polskich podkreśla, że zmiany w PZP przynoszą w ostatnim roku pozytywne efekty. Liczy jednak na więcej.

Administracja rządowa wzorem dla innych pracodawców

 

W 2016 r. klauzule społeczne zostały uwzględnione łącznie w 1855 zamówieniach publicznych administracji rządowej, a ich wartość wyniosła ponad 2,1 mld zł – w porównaniu z rokiem poprzednim liczba postępowań z klauzulami umownymi wzrosła ponad trzykrotnie.

Czytaj też: Te klauzule ułatwiają zatrudnianie bezrobotnych i niepełnosprawnych. I co z tego?

 

Wymóg zatrudnienia na umowę o pracę znalazł się w 1571 postępowaniach (wzrost o 415 proc. w stosunku do 2015 r.). Klauzule społeczne najczęściej były obecne w zamówieniach na usługi, w mniejszym stopniu przy postępowaniach związanych z robotami budowlanymi i dostawami.

Dzięki wprowadzeniu wymogu zatrudniania na umowę o pracę – od lat postulowanego i popieranego przez przedsiębiorców – w branży sprzątania oraz ochrony nastąpił wzrost umów o pracę o ok. 80 proc.

- Na skutek pozytywnych i popieranych – a nawet inicjowanych przez przedsiębiorców – zmian w PZP zamawiający nie tylko mają obowiązek odchodzenia od dyktatu najniższej ceny przy rozstrzyganiu przetargów na rzecz kryteriów jakościowych. Muszą także uwzględniać klauzule społeczne w momencie tworzenia zapisów Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Należy pamiętać, że to organy publiczne powinny wyznaczać standardy działania i stanowić wzór dla prywatnych przedsiębiorców. Kluczowe jest przeprowadzanie przetargów w oparciu o prawidłowo skonstruowane zapisy SIWZ, zgodne z intencją Ustawodawcy. Zwiększanie liczby zamówień publicznych administracji rządowej, w których korzysta się z klauzul społecznych to sygnał, że zamawiający przywiązują wagę do kształtowania zdrowego rynku pracy – mówi Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.