Zatrudnianie pracownika ochrony może się już nie opłacać

W 2016 r. zostaną ozusowane umowy-zlecenia. Dla 300 tys. pracowników ochrony oznacza to wzrost kosztów pracy, a nawet utratę posady.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zatrudnianie pracownika ochrony może się już nie opłacać

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

23 wrz 2015 7:53


Ozusowanie umów-zleceń podbije ceny usług ochroniarzy o 25 proc. - donosi "Rzeczpospolita".

Wart niemal 8 mld zł rocznie rynek usług security czeka trzęsienie ziemi. Wywoła je w 2016 r. ozusowanie umów-zleceń. Jego konsekwencją może być spadek zatrudnienia i przyspieszona konsolidacja na rozdrobnionym, liczącym 2,5 tys. firm. rynku komercyjnego bezpieczeństwa.

Ozusowanie wywoła w zatrudniającej 300 tys. pracowników branży niemal 40 proc. wzrost kosztów pracy - przewiduje firma Deloitte. To może wpłynąć na wzrost stawek usług o około 25 proc.

- Takiego skoku kosztów żadna firma usługowa nie wytrzyma, jeśli ciężaru obciążeń publicznoprawnych, na które wpływu nie mieliśmy, w pełnym zakresie nie zrównoważy zamawiający - uważa Grzegorz Dzik, prezes grupy Impel.

Korzystający z usług związanych z bezpieczeństwem będą musieli na nowo skalkulować koszty ochrony. I ewentualnie ją ograniczyć, zastępując monitoringiem elektronicznym. Do tej pory praca ochroniarzy była relatywnie tańsza od zakupu elektroniki. Po uzusowieniu proporcje się zmienią.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Mec 2017-03-05 19:04:05

Myślę że trzeba się pozbyć pośredników, czyli firm świadczących usługi ochrony a pracownikom dać pracować na warunkach godnych człowieka. I wtedy koszty będą mniejsze i będzie się opłacać mieć pracownika na etacie wyszkolić go do konkretnych zadań i zagrożeń. Trzeba stworzyć w instytucjach panstwowych formacje ochrona z której pracownik będzie miał korzyści i państwo. Kilka tyś pracownikow ochrony to jest potężna armia ludzi, którzy mogą być wykorzystane w stacjach kryzysowych. A u nas płaci się za ochronę i tak naprawdę nie wiadomo za co się płaci ( dni młodzieży).

Do NN 2016-04-07 05:45:54

Nasze pensje powinny być w wys. 1200 euro tym bardziej gdy pracuje sie bronią! A nie cisniesz 300h za jałmużnę ile tak można?! Co to za kraj?! To Wy potrzebujecie nas- ochrony! W wojsku, w policji, w urzędach i wszędzie gdzie tylko sie da , jest co? OCHRONA. Tak było, jest i będzie.. O!

MM 2015-09-27 11:39:05

W naszym kraju zawsze obrywa pracownik.Jesteśmy śmieciami na których żerują bogaci pracodawcy. Może by tak w końcu skorzystać ze sprawdzonych w innych krajach przepisów związanych z rynkiem pracy i ubezpieczeń pracowników. żąda się od nas pracy do 67 r.ż. pracując na śmieciówce bez urlopu po 400 godzin żeby utrzymać rodzine.Jak to wszystko wytrzymać.Płaca wschodnia. praca niewolnicza, a wymagania europejskie