Zatrudnianie niepełnosprawnych, zmiany: Mniejsze ulgi we wpłatach na PFRON od 1 lipca 2016 r.

0 0
Zatrudnianie niepełnosprawnych, zmiany: Mniejsze ulgi we wpłatach na PFRON od 1 lipca 2016 r.
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, pracodawcy będą mogli uzyskać dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, którzy uzyskali orzeczenie w trakcie zatrudnienia. (fot.fotolia)

• 1 lipca 2016 roku wchodzą w życie zmiany w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
• Znowelizowana ustawa zakłada zmianę możliwości obniżenia wpłaty na Fundusz z dotychczasowych 80 proc. do 50 proc. wpłaty.
• Pracodawcy będą mogli również uzyskać dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, którzy uzyskali orzeczenie w trakcie zatrudnienia.

1 lipca 2016 roku wchodzą w życie zmiany w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz aktach wykonawczych do ustawy.

Z punktu widzenia pracodawców najistotniejsze zmiany dotyczą ulg we wpłatach do PFRON. Znowelizowana ustawa zakłada zmianę możliwości obniżenia wpłaty na Fundusz, ulg z dotychczasowych 80 proc. do 50 proc. wpłaty - informuje Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON).

Jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy, w odniesieniu do warunków obniżenia wpłat na PFRON, wprowadzone zmiany mają na celu uszczelnienie systemu korzystania z obniżeń i wyeliminowanie nadużyć w tym zakresie.

Znowelizowana ustawa wprowadza między innymi obowiązek udokumentowania fakturą zakupu, produkcji lub usługi od pracodawców uprawnionych do wystawiania informacji o kwocie obniżenia. Warunkiem skorzystania z obniżenia wpłat na Fundusz jest uregulowanie płatności w terminie i udokumentowanie kwoty obniżenia przez nabywcę.

Czytaj też: Przez nowe przepisy niepełnosprawni mogą stracić pracę

Znowelizowana ustawa określa też obowiązki sprzedającego w zakresie ewidencji wystawionych informacji o kwocie obniżeń. Precyzyjnie została określona maksymalna wysokość wynagrodzenia pracowników o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do wysokości najniższego wynagrodzenia w celu uproszczenia zasad obliczania wysokości ulgi i monitorowania prawidłowości jej obliczania.

Obniżenie przez pracodawcę za pomocą ulg wpłaty na PFRON może wynosić maksymalnie do 50 proc. wysokości wpłaty, do której obowiązany jest nabywca w danym miesiącu. Zmiana ta w ocenie ustawodawcy wpłynie pozytywnie na kondycję finansową Funduszu.

- Innymi istotnymi dla pracodawców zmianami są wprowadzone nowelizacją przepisy, które umożliwią pracodawcom uzyskanie dofinansowania do wynagrodzeń na pracowników niepełnosprawnych, którzy uzyskali orzeczenie w trakcie zatrudnienia. Przepis art. 26a ust. 6 ustawy o rehabilitacji wskazuje podstawową regułę ustalania efektu zachęty, czyli wzrost netto zatrudnienia ogółem ustala się w stosunku do przeciętnego zatrudnienia ogółem w okresie poprzedzających 12 miesięcy. Przepis znajdzie swoje zastosowanie do dofinansowania należnego za okresy przypadające począwszy od lipca 2016 r. - podaje POPON.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.