Zasiłki dla Polaków: Niemcy pójdą śladem Brytyjczyków?

Kanclerz Angela Merkel zapowiedziała, że zamierza wykorzystać porozumienie UE z Wielką Brytanią, dotyczące ograniczeń w dostępie do świadczeń socjalnych dla imigrantów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zasiłki dla Polaków: Niemcy pójdą śladem Brytyjczyków?

PODZIEL SIĘ


Autor: Polskie Radio

23 lut 2016 19:26


Niemcy chcą skorzystać z przykładu Wielkiej Brytanii, która negocjuje z Unią Europejską porozumienie ws. ograniczeń w dostępie do świadczeń socjalnych dla imigrantów z innych krajów UE.

Kanclerz Angela Merkel przyznała, że Niemcy mogliby skorzystać z doświadczeń Wielkiej Brytanii.

-To mogłoby uderzyć po kieszeni także polskich imigrantów - mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska z firmy doradczej PwC.

Jak dodaje, że świadczenie na pierwsze i drugie dziecko wynosi miesięcznie w Niemczech 184 euro, na trzecie dziecko - 190 euro, a na czwarte i każde kolejne dziecko - 215 euro.

Warto wiedzieć, że Polacy mieszkający i zarabiający za zachodnią granicą mogą otrzymywać świadczenia socjalne nie wcześniej niż po trzech miesiącach pobytu.

Jak wynika z porozumienia między UE a Wielką Brytania, Polacy planujący wyjazd do pracy na Wyspach nie będą mieli takich samych praw do zasiłków jak obywatele Wielkiej Brytanii.
Dodatkowo "nowi" imigranci będą mieli inne prawa niż "starzy", pracujący w UK od lat.

Zasiłki socjalne dla pracowników i rodzin

- A dziś Polacy w Wielkiej Brytanii mogą liczyć na spore wsparcie, mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska z firmy doradczej PwC. Jak podkreśla, Wielka Brytania ma bardzo rozbudowany system zasiłków socjalnych dla pracowników, rodzin, seniorów, czy osób niepełnosprawnych.

I wymienia, że osoby niepełnosprawne mogą otrzymywać ok. 3 tys. euro rocznie, osoby powyżej 50 roku życia – ok. 2 tys. rocznie, samotny rodzic również dostaje 2 tys. euro zasiłku rocznie.

- Rodzina z dwójką dzieci może otrzymać ok. 35 tys. euro rocznie rozmaitych zasiłków. Dofinansowanie do przedszkoli, żłobków, szkół, wynosi na dziecko ok. 100 euro miesięcznie - podkreśla specjalistka.

Porozumienie UE z Wielką Brytanią zmienia reguły gry zasiłkowej

Porozumienie Unii Europejskiej z Londynem zmieni jednak dotychczasowe przepisy. Zawarty kompromis przewiduje m.in., że państwa UE będą mogły dopasować wysokość zasiłków wypłacanych imigrantom z innych krajów do realiów w ich krajach.

Jak jednak podkreśla, dla osób, które już pracują w Wielkiej Brytanii, wprowadzono okres przejściowy, i zasiłki będzie można zmienić dla nich po 2020 r.

Natomiast nowi przybysze będą mogli otrzymywać zasiłki zindeksowane, czyli obniżone do takiej wysokości, jakie by otrzymały te osoby będąc w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.