Zarządzający hutami szkła staną przed sądem

Pięciu członków zarządu Krośnieńskich Hut Szkła "Krosno" w Krośnie (Podkarpackie) oskarżono o przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków, przez co wyrządzili szkodę majątkową firmie w wysokości prawie 89 mln zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zarządzający hutami szkła staną przed sądem

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 lip 2013 18:28


Jak powiedziała w piątek zastępca Prokuratora Okręgowego w Krośnie Wiesława Basak akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do Sądu Okręgowego w Krośnie.

Oskarżeni to Jacek S., któremu postawiono 19 zarzutów, Andrzej B. - 10 zarzutów, Mirosław S. - 11 zarzutów, Rafał W. - 6 zarzutów i Jan K. -3 zarzuty. Według oskarżenia mieli się oni dopuścić zarzucanych czynów "w różnych konfiguracjach osobowych".

Basak poinformowała, że oskarżeni z tytułu pełnionych funkcji byli zobowiązani do zajmowania się działalnością gospodarczą i sprawami majątkowymi Krośnieńskich Hut Szkła "Krosno", a szczególnie "do prowadzenia racjonalnej gospodarki i rachunku ekonomicznego w celu osiągnięcia optymalnych wyników ekonomicznych oraz zapewnienia należytej ochrony i wykorzystania majątku".

Zarzuty postawione przez prokuraturę dotyczą m.in. niekorzystnych dla spółki transakcji związanych z opcjami walutowymi, nieprawidłowego zarządzania majątkiem zgromadzonym w magazynach, uchybień w funkcjonowaniu spółki córki w Moskwie. Np. nie wstrzymali dostaw wyrobów firmy do Moskwy mimo, że nie wpłynęła zapłata za poprzednie zamówienia, oraz nie podjęli działań zmierzających do odzyskania należności.

Wśród stawianych oskarżonym zarzutów jest też brak właściwego nadzoru nad funkcjonowaniem Regionalnych Centrów Dystrybucji w Poznaniu, Wrocławiu, Mińsku Mazowieckim, Gdyni i Tarnowie.

Wszyscy oskarżeni złożyli wyjaśnienia, ale nie przyznali się do zarzucanych czynów; utrzymywali, że działali w ramach wówczas obowiązującego prawa.

Wobec oskarżonych zastosowano poręczenia majątkowe i zakaz opuszczania kraju. Zabezpieczono także ich mienie na rzecz grożących im grzywien i roszczeń o naprawienie szkody.

Za zrzucane czyny grozi im od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.