Założenie firmy będzie łatwiejsze

- Ponad trzykrotnie krótszy czas potrzebny do rejestracji działalności gospodarczej przez osoby prawne - spółki, oddziały firm zagranicznych czy spółdzielnie - taki ma być efekt zmian w prawie zaproponowanych w projekcie nowelizacji m.in. ustawy o KRS.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Założenie firmy będzie łatwiejsze

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

18 lut 2014 17:07


Projekt przyspieszenia działania "jednego okienka" przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort zbadał m.in. ile czasu średnio upływa w warszawskim sądzie rejestrowym od złożenia wniosku o wpis podmiotu do rejestru do uzyskania numerów NIP i REGON. Okazało się, że jest to 25 dni. Nowe przepisy mają skrócić ten czas do dni siedmiu.

Dziś zainteresowany podmiot składa do sądu rejestrowego wniosek o wpis lub jego zmianę wraz z formularzami dla innych organów administracji: GUS, ZUS czy "skarbówki". Rolą sądu jest przekazanie ich odpowiednim urzędom za pośrednictwem poczty, co często zajmowało tygodnie.

Zgodnie z tą filozofią, przedsiębiorca co prawda składał dokumenty w "jednym okienku" - czyli w KRS, ale w kilku wnioskach powielał te same informacje. W praktyce, nawet jeśli sam wniosek do KRS jest prawidłowy, to często pisma do innych urzędów zawierają błędy lub braki, których przedsiębiorca nie może skorygować samodzielnie w danym urzędzie, a tylko za pośrednictwem KRS. To oznacza, że cała procedura zaczyna się od początku, a tylko jej zakończenie skutkuje wpisem do KRS.

Proponowana nowelizacja zmienia tę filozofię. KRS drogą elektroniczną - a nie pocztową - udostępni te dane innym urzędom. Nie będą one musiały ich weryfikować i opierając się tylko na zawartości wpisu do KRS wykonają swoje czynności, np. nadadzą NIP i REGON, które od razu zostaną przekazane do wpisu.

Jeżeli jakiś urząd wymaga dodatkowych danych, będzie się je składać bezpośrednio w nim, a nie za pośrednictwem KRS. Np. chodzi tu o formularz zgłoszeniowy do urzędu skarbowego.

Konsekwencją jest uzyskanie pełnego prawa do prowadzenia działalności gospodarczej w momencie wpisu do KRS. Natomiast urzędy będą miały siedem dni na dokonanie wpisów lub zmian w swoich rejestrach.

Projekt dotyczy jedynie działalności gospodarczej podmiotów, które mają obowiązek wpisów do KRS, czyli z osobowością prawną: wszelkiego rodzaju spółek, przedsiębiorstw państwowych, spółdzielni, oddziałów zagranicznych firm oraz stowarzyszeń, fundacji itp., jeśli prowadzą działalność gospodarczą.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.