Zakłady górnicze rywalizują w konkursie "Na początek 180 dni bez wypadku"

• 35 zakładów górnictwa podziemnego zgłosiło swój udział w ogłoszonym przez nadzór górniczy konkursie „Na początek 180 dni bez wypadku”.
• W rywalizacji, służącej ograniczeniu liczby wypadków przy pracy, stanęły kopalnie wydobywające węgiel kamienny, rudy miedzi, cynku i ołowiu oraz sól.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zakłady górnicze rywalizują w konkursie "Na początek 180 dni bez wypadku"

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

16 maj 2016 17:54


Honorowy patronat nad rywalizacją górników w bezpieczeństwie pracy objął prezydent Andrzej Duda. Oceniane będą wyniki zgłoszonych do konkursu zakładów w 180-dniowym okresie, czyli od 15 maja do 10 listopada tego roku.

"Zależy nam na tym, żeby ten konkurs był motywacją do codziennej troski o zachowanie standardów bezpieczeństwa na każdym stanowisku, podczas wszystkich robót górniczych. Zgłoszenie do konkursu jest zobowiązaniem podjętym przez kierownictwo zakładu, że bezpieczeństwo załogi będzie ich absolutnym priorytetem w bieżącej działalności. Oceniać będziemy nie tylko wypadkowość, ale także niebezpieczne zdarzenia oraz działania prewencyjne" - poinformował w poniedziałek prezes Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) Mirosław Koziura.

Konkurs adresowano do załóg kopalń podziemnych, ponieważ właśnie tam ma miejsce najwięcej wypadków w całym przemyśle wydobywczym. Zwycięzców wyłoni kapituła konkursu na podstawie analizy stanu BHP w zakładzie górniczym (liczby wypadków i niebezpiecznych zdarzeń, także wśród pracowników zatrudnionych przez kopalnie firm usługowych) oraz oceny służb kopalnianych w zakresie działań prewencyjnych. Uroczyste rozstrzygnięcie i wręczenie nagród liderom bezpieczeństwa odbędzie się podczas obchodów Barbórki w WUG, 2 grudnia tego roku.

Kapitułę konkursu powoła prezes WUG, a w jej składzie znajdą się przedstawiciele górniczych związków zawodowych, Fundacji "Bezpieczne Górnictwo" im. prof. Wacława Cybulskiego oraz urzędów górniczych nadzorujących podziemne zakłady.

Konkurs wpisuje się w strategię nadzoru górniczego, zmierzającą do radykalnego ograniczenia liczby wypadków w kopalniach - jej perspektywicznym celem jest realizacja hasła "zero wypadków w górnictwie". Rywalizacja ma promować osiągnięcia kopalń w dziedzinie poprawy bezpieczeństwa pracy w zakładach górniczych.

Konkurs jest inny od organizowanych dotąd podobnych rankingów, jak "Bezpieczna kopalnia", "Bezpieczniejszy Oddział Wydobywczy" czy "Bezpieczny skok z BHP do górnictwa" - regulamin został przygotowany tak, by zachęcał do stałych działań na rzecz zachowania standardów bezpieczeństwa na każdym stanowisku. Nowością jest też półroczny okres oceny - liczyć się będzie aktywność prewencyjna, a nie tylko sam wynik w zakresie bezpieczeństwa oceniany na zamknięcie danego roku kalendarzowego.

W ubiegłym roku w całym polskim górnictwie doszło do 2158 rozmaitych wypadków, z czego ponad 1,7 tys. w kopalniach węgla kamiennego. Zginęło 19 górników, a 12 doznało ciężkich obrażeń. Od początku tego roku życie straciło pięciu górników (dwóch w kopalniach węgla, trzech - rud miedzi), a dwóch innych doznało ciężkich urazów. Do końca kwietnia doszło do 661 wypadków, z czego 519 miało miejsce w kopalniach węgla kamiennego, a 114 w kopalniach rud miedzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.