Zakaz handlu w niedzielę, zwolnienia: 50 tys. osób może stracić pracę

0 0
Zakaz handlu w niedzielę, zwolnienia: 50 tys. osób może stracić pracę
- Jeżeli zamkniemy handel w tych centrach, to usługi nie będą w stanie przyciągnąć tylu klientów i być może pozostaną one martwe - mówi Urszula Kłosiewicz-Górecka (fot.shutterstock)

• Branża handlowa zatrudnia obecnie około 2,2 mln osób.
• Wprowadzenie ograniczeń dla handlu w niedziele, może spowodować, że około 50 tys. z nich może stracić pracę.
• Najbardziej na zmianach ucierpią krajowe sieci franczyzowe i centra handlowe.

- Chęć podarowania wolnych niedziel jest być może dobrze przyjmowana przez pracowników handlu pod warunkiem, że oni pozostaną w swoich miejscach pracy. Analizy które prowadzimy wskazują, że niekoniecznie tak musi być. Cześć pracowników zapewne straci pracę - uważa prof. Urszula Kłosiewicz-Górecka z Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur (IBRKK).

Według niej w handlu zatrudnionych jest około 2,2 mln osób, ale do tego trzeba doliczyć około 300 tys. osób pracujących w sekcji transportowej i magazynowej.

Czytaj też: Więzienie za handel w niedzielę?

- Ewentualne ograniczenia zatrudnienia w związku z wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele mogą dotyczyć około 50 tys. pracowników. Te zmiany mogą nastąpić szybko, choć nie jest wykluczone, że będą rozciągnięte w czasie – dodaje.

Jej zdaniem handel jest obecnie w trakcie bardzo dynamicznych przemian, zarówno w handlu detalicznym, w którym powstają polskie sieci, które już potrafią dobrze rywalizować z zagranicznymi sieciami, jak i w handlu hurtowym.

- Takie zamknięcie w niedziele, szczególnie dla sieci franczyzowych nie byłoby wskazane. Poza tym ucierpi transport, konieczne będą także zmiany w logistyce dostaw. To są zawirowania, które w okresie zmian w handlu nie są dobrymi rozwiązaniami - uważa Kłosiewicz-Górecka.

- Chęć podarowania wolnych niedziel jest być może dobrze przyjmowana przez pracowników handlu pod warunkiem, że oni pozostaną w swoich miejscach pracy - Urszula Kłosiewicz-Górecka (fot. Żelazna Studio)
- Chęć podarowania wolnych niedziel jest być może dobrze przyjmowana przez pracowników handlu pod warunkiem, że oni pozostaną w swoich miejscach pracy - Urszula Kłosiewicz-Górecka (fot. Żelazna Studio)

Według niej mogą również stracić centra handlowe, w których zlokalizowane są w dużej liczbie placówki usługowe.

- Jeżeli zamkniemy handel w tych centrach, to usługi nie będą w stanie przyciągnąć tylu klientów i być może pozostaną one martwe. W kraju jest ich 445 i są to centra nowoczesne, w których kupujemy, a także odpoczywamy – dodała.

Osobną kwestią pozostaje handel przygraniczny, gdzie jest w jakieś części realizowany eksport polskich produktów.

- Jeżeli chcemy regulować handel to zostawmy to na poziomie samorządów, niech gminy o tym decydują - uważa ekspert IBRKK.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • I w każdą sobotę będą tłumy ludzi, żeby zrobić zakupy na niedzielę i na cały tydzień, tak jak to jest przed zamknięciem sklepów w święta ?

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.