Zakaz handlu w niedzielę, KEP: Wszyscy Polacy powinni mieć prawo do wolnej niedzieli

• Polacy - bez względu na religię czy światopogląd - winni mieć prawo do wolnej niedzieli - podkreśla prezydium Konferencji Episkopatu Polski (KEP).
• Prezydium popiera inicjatywę NSZZ "Solidarność o ograniczeniu handlu w niedzielę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zakaz handlu w niedzielę, KEP: Wszyscy Polacy powinni mieć prawo do wolnej niedzieli

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

14 wrz 2016 11:03


"Wolna niedziela jest marzeniem wielu Polaków. Podobnie jak obywatele innych krajów europejskich, także Polacy - bez względu na religię czy światopogląd - winni mieć prawo do wolnej niedzieli" - podkreśla prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

Przedstawiciele KEP przypominają słowa św. Jana Pawła II, który o świętowaniu wolnej niedzieli w specjalnym dokumencie napisał: "Także w obecnej sytuacji historycznej mamy obowiązek tak działać, aby wszyscy mogli zaznać wolności, odpoczynku i odprężenia, które są człowiekowi niezbędne ze względu na jego ludzką godność oraz związane z nią potrzeby religijne, rodzinne, kulturowe i społeczne, trudne do zaspokojenia, jeśli nie jest zagwarantowany przynajmniej jeden dzień w tygodniu dający wszystkim możliwość wspólnego odpoczynku i świętowania (List Apostolski Dies Domini o świętowaniu niedzieli).

Czytaj też: Zakaz handlu w niedzielę tylko do 13?

Ponadto prezydium przypomina w tym kontekście, że na zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w czerwcu tego roku biskupi polscy jednomyślnie poparli obywatelski projekt ustawy zgłoszony przez NSZZ „Solidarność" w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę.

"Ten projekt jest głosem sprzeciwu wobec nadużyć związanych z wykorzystywaniem pracowników, a także próbą podkreślenia świątecznego charakteru niedzieli. Powszechnie oczekuje się, że inicjatywa związku zawodowego NSZZ „Solidarność" i znaczące poparcie społeczeństwa nie zostaną zlekceważone, a Parlament Rzeczypospolitej Polskiej przywróci i zabezpieczy narodowi polskiemu niedzielę jako wartość religijną, rodzinną i kulturową" - wyjaśnia prezydium KEP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.