Za niezniszczone dokumenty grozi do dwóch lat więzienia

Wyrzucanie dokumentów do śmietnika zagraża bezpieczeństwu danych. Ich wyciek może grozić dwoma latami więzienia. Żeby zabezpieczyć się przed złodziejem, najlepiej niszczyć dokumenty w niszczarce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Za niezniszczone dokumenty grozi do dwóch lat więzienia

PODZIEL SIĘ


Autor: InfoWire.pl

28 wrz 2015 9:33


Tylko 30 proc. z nas wykorzystuje niszczarki do pozbycia się ważnych dokumentów. Reszta wyrzuca je po prostu do śmietnika. Znalezione w kontenerze ksero dowodu osobistego, akt notarialny nieruchomości czy pismo zawierające dane finansowe firmy stanowią zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.

W ramach akcji „Nie daj się okraść. Chroń swoją tożsamość” przeszukano miejskie sortownie śmieci. Wśród 5 t papierowych odpadów znaleziono akty notarialne nieruchomości, źle wypełnione PIT-y, ksera dowodów osobistych, faktury, dokumenty zawierające dane chorobowe pacjentów oraz pisma, na których znajdowały się ważne informacje dotyczące firm, takie jak sprawozdania finansowe i dane kadrowe.

- Pamiętajmy, że powszechna segregacja odpadów na suche i mokre ułatwia wyszukanie w kontenerze czystych i czytelnych dokumentów. Darcie ich przed wyrzuceniem do śmieci nie zabezpieczy nas przed złodziejami. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup niszczarki. Potencjalny złodziej nie wyczyta niczego z posiekanego pisma – mówi Jacek Świgost z firmy Fellowes.

Ochrona danych osobowych jest szczególnie ważna w przypadku firmy. Osobie odpowiedzialnej za administrowanie tymi danymi, która dopuściła do ich wycieku z zakładu pracy, grozi do dwóch lat więzienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.