Z soboty na niedzielę śpimy krócej. Czy ci, którzy będą akurat na nocnej zmianie zarobią mniej?

0 0
Z soboty na niedzielę śpimy krócej. Czy ci, którzy będą akurat na nocnej zmianie zarobią mniej?

W najbliższą niedzielę nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Przesunięcie wskazówek zegara z godziny 2. na 3. spowoduje, że pracownicy spędzą tej nocy w pracy godzinę krócej niż obowiązująca norma czasu pracy.

Jak wyjaśnia Barbara Nieszporek z działu doradztwa grupy Gumułka, przesunięcie wskazówek zegara nie powinno wpłynąć na wynagrodzenie pracowników nocnej zmiany.

- Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracownikom za nieprzepracowaną z tego powodu godzinę należy wypłacić wynagrodzenie, ponieważ byli gotowi do pracy, ale nie mogli jej świadczyć z przyczyn od nich niezależnych - mówi Nieszporek.

Wynagrodzenie to ustala się w oparciu o przepisy wynagrodzenia postojowego. Art. 81 §1 Kodeksu pracy wskazuje, że pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60 proc. wynagrodzenia.

- W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów - przypomina Barbara Nieszporek.

Operacja zmiany czasu spowoduje pewne problemy techniczne dla podatników rejestrujących sprzedaż na kasach fiskalnych. Jak wyjaśnia Marcin Kolmas, doradca podatkowy w grupie Gumułka Marcin Kolmas, przestawienia czasu w urządzeniach można dokonywać tylko bezpośrednio po raporcie dobowym i przed zarejestrowaniem pierwszej sprzedaży.

- Dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż po północy, a przed zmianą czasu, jest to pewien problem. Tym bardziej, że w niektórych urządzeniach zmiany może dokonać jedynie serwis. Praktyka bywa więc taka, że część przedsiębiorców bagatelizuje obowiązek przestawienia godziny w urządzeniu - mówi Marcin Kolmas.

Zdaniem Romana Nowaka, starszego analityka w grupie Gumułka, trudno jednoznacznie ocenić, czy zmiana czasu przynosi gospodarce korzyści.

- Rzadko prowadzone są wiarygodne badania w tym zakresie, a publikowane wyniki często są rozbieżne. Dodatkowo trudno jest jednoznacznie stwierdzić, które z obserwowanych efektów wynikają wyłącznie ze zmiany czasu niezależnie od innych czynników, takich jak np. zmiany średniej temperatury w okresie obowiązywania czasu letniego w kolejnych latach, zmiany w dochodach ludności związane z fazą cyklu koniunkturalnego, czy nawet zmiany demograficzne - uważa.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.