Wysokość kary PIP ma wpływ na przestrzeganie prawa pracy?

0 0
Wysokość kary PIP ma wpływ na przestrzeganie prawa pracy?
Zdaniem Piotra Rawskiego, partnera w Baker & McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy, kary nakładane na pracodawców nie są zbyt niskie. (Fot. Shutterstock)

W Polsce nieuczciwy pracodawca może zostać obciążony karą w wysokości 30 tys. zł – i to wyłącznie przez sąd, nie inspektora. Czy kwoty są zbyt niskie i nie zniechęcają do łamania prawa?

Doświadczenia Państwowej Inspekcji Pracy wykazują, że wielu pracodawców świadomie łamie prawo, bowiem korzyści płynące z zatrudniania pracowników niezgodnie z prawem są większe niż kary nakładane przez inspektorów pracy i sądy.

Inspektor może nałożyć grzywnę maksymalnie do 2 tys. zł przy pierwszym naruszeniu i 5 tys. przy recydywie. Jeśli z kolei sprawa trafi do sądu, to maksymalna kara może zwiększyć się do 30 tys. zł. To jednak rzadkość. W 2014 roku nikt nie dostał takiej kary. Były jedynie cztery po 20 tys. zł. PIP przeprowadza około 90 tys. kontroli rocznie. I nakłada około 650 kar. A ich średnia wysokość to 1306 zł.

Dla porównania, nieuczciwy przedsiębiorca w Hiszpanii zapłaci maksymalnie 800 tys. euro, w Niemczech – 300 tys. euro, a na Słowacji – 200 tys. euro. Na Łotwie natomiast pracodawca zatrudniający na czarno musi się liczyć z karą wynoszącą ponad 14 tys. euro.

– Polskie prawo wręcz zachęca do lekceważenia pracowników – mówi w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Marek Lewandowski z "Solidarności".

Odmiennego zdania jest Piotr Rawski, partner w Baker & McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy, który twierdzi, że kary nakładane na pracodawców nie są zbyt niskie.

– Pamiętajmy, że to kary indywidualne, a więc uderzające w osoby odpowiedzialne za sprawy kadrowe, nie w spółkę. 30 tys. złotych to w moim przekonaniu całkiem spora kwota – ocenia Rawski.

Według mecenasa obciążenia finansowe nie mają wpływu na to, czy dana firma przestrzega prawa. – Podobnie jest z niezapowiedzianymi kontrolami inspektorów pracy. Tego typu działania nie wspierają przedsiębiorców, wręcz odwrotnie. Już w tej chwili PIP uskutecznia tego typu praktyki, co totalnie dezorganizuje pracę i przeradza się w środowisko niesprzyjające prowadzeniu biznesu. W takich miejscach inwestorzy nie będą lokować swoich firm – komentuje.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • PIP nie umie się nawet zająć Milmexem, który od prawie 3 lat nie płaci nam wynagrodzeń ani składek!

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.