Wysokie koszty pracy są barierą dla firm. "To decyzja polityczna, nie finansowa"

• Według badania Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, największą przeszkodą w prowadzeniu działalności są koszty pracy.
• Zdaniem Cezarego Kaźmierczaka większość decyzji rządu w tej kwestii to wyłącznie decyzja polityczna, a nie finansowa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wysokie koszty pracy są barierą dla firm. "To decyzja polityczna, nie finansowa"

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

24 lut 2016 8:36


Jak wynika z badania Domu Badawczego Maison przeprowadzanego na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców "Bariery dla firm w Polsce", największą przeszkodą w prowadzeniu działalności są koszty pracy (tak uważa 69 proc. respondentów).

Na kolejnych miejscach znajdują się niestabilność prawa (66 proc.) nadmiar biurokracji i skomplikowane przepisy (odpowiednio 61 proc. i 49 proc.) oraz samowolne i arbitralne decyzje urzędników (49 proc.).

{media;31646;Postrzegane przeszkody w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce. (Źródło: ZPP);http://pliki.pulshr.pl/i/03/16/46/031646.png;http://pliki.pulshr.pl/i/03/16/46/031646.png}Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak, komentując te wyniki, wskazał, że większość z tych barier to wyłącznie decyzja polityczna, a nie finansowa rządu. Zaznaczył też, że nikt nie domaga się, żeby podatków nie płacić, chodzi o zmienię struktury opodatkowania.

Podatki i biurokracja to także największe problemy według członków Business Center Club. W sondażu „Oczekiwania przedsiębiorców w 2016 r.” przeprowadzonym wśród menedżerów i firm zrzeszonych w BCC za największe zagrożenia uznano wysokie obciążenia podatkowe i para-podatkowe oraz nadmierną biurokrację (15,2 proc. wskazań).

Na pozostałych miejscach znalazły się: wysoka presja konkurencyjna na ceny i w rezultacie niższe marże zysku (14 proc.), trudności z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach (11,6 proc.) oraz konkurencję ze strony szarej strefy (10,4 proc.).

Dodatkowo, w porównaniu do zeszłorocznego sondażu BCC, zdecydowanie mniej przedsiębiorców uważa, że ich sytuacja finansowa ulegnie w tym roku poprawie, twierdzi tak jedynie 38,1 proc. wobec 50,7proc. w 2015 r. Zdaniem 40,5 proc. pozostanie taka sama., a 21,4 proc. obawia się, że ulegnie pogorszeniu. Aż 65,5 proc. uczestników badania słusznie zakładało wzrost obciążeń podatkowych w 2016 r., a jedynie 3,6 proc. liczyło, że będą one niższe.

Firmy płacą coraz więcej

– Administracja nie pozostaje obojętna na potrzeby polskich firm - ironizuje przedsiębiorca Krzysztof Oflakowski. - Podwyższa podatki, zaostrza przepisy, szykuje kary i częstsze kontrole. Na pierwszy ogień poszły już koszty pracy, które dla 69 proc. pracodawców z badania ZPP są największą przeszkodą w prowadzeniu i rozwijaniu biznesu w Polsce – kontynuuje. 

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.