wnp.pl

Wyrok w sprawie otyłości. Co zmieni na rynku pracy?

0 0
Wyrok w sprawie otyłości. Co zmieni na rynku pracy?
Fot. Fotolia

W połowie grudnia ubiegłego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że otyłość może stanowić niepełnosprawność w rozumieniu dyrektywy w sprawie równego traktowania w zakresie zatrudnienia, jeżeli, w określonych warunkach, utrudnia ona osobie pełny i skuteczny udział w życiu zawodowym na równi z innymi pracownikami.

Zdaniem BCC takie orzeczenie może nieść ze sobą istotne konsekwencje zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest wiążący dla wszystkich państw członkowskich. Rozpoznając spory o dyskryminację osób otyłych, sądy krajowe będą więc musiały wziąć pod uwagę treść tego wyroku.

- Pracodawcy będą też musieli spełnić potrzeby i uwzględnić uprawnienia osób otyłych, które zostaną uznane za niepełnosprawne. Może więc pojawić się konieczność dostosowania miejsca pracy dla potrzeb osób otyłych, co może łączyć się z zakupem nowych mebli, a także do zmiany ciągów komunikacyjnych i w związku z tym zwiększeniem kosztów pracy. Z punktu widzenia pracowników będzie to niosło ryzyko większych trudności w znalezieniu pracy, gdyż wielu pracodawców (85 proc. małych firm) nie stać na dodatkowe wydatki. Warto zwrócić uwagę, iż dodatkowy system ochrony i uprawnień może skutkować tym samym problemem jaki mają osoby w wieku przedemerytalnym, gdy przechodzą w okres chroniony - czytamy w komunikacie Business Centre Club.

BCC zwraca uwagę na fakt, że w przypadku uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności na gruncie prawa polskiego, zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje m.in. prawo do dodatkowej 15-minutowej przerwy, gdy pracownik pracuje powyżej 6 godzin dziennie, a przy znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności także do dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego.

- Nie ulega wątpliwości, że należy wspierać osoby chore na otyłość, jednak przełożenie tej odpowiedzialności na pracodawców wydaje się być bardzo niebezpieczne również dla osób otyłych, którym może utrudniać znalezienie pracy - stwierdza BCC w wydanym komunikacie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.