Wybory prezydenckie 2015: Eksperci od rynku pracy oceniają debatę Komorowski - Duda

0 0
Wybory prezydenckie 2015: Eksperci od rynku pracy oceniają debatę Komorowski - Duda
fot. TVN24

Wybory prezydenckie na ostatniej prostej. W czwartek (21 maja) kandydaci – Andrzej Duda i Bronisław Komorowski – ponownie przedstawiali wyborcom swoje postulaty, biorąc udział w debacie prezydenckiej „Czas decyzji”. I znowu rynek pracy był w ogniu pytań i odpowiedzi. O czym rozmawiano i jak oceniają to eksperci?

Pomysł 1. - kwota wolna od podatku

- Liczba Polaków, którzy zarabiają najniższą pensję, od 2007 r. podwoiła się – stwierdził Andrzej Duda. – Potrzebne jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku - zgłoszę taką ustawę razem z ekspertami w ramach narodowej Rady Rozwoju, która powstanie przy prezydencie jeśli zostanę prezydentem – dodał.

Eksperci pozytywnie oceniają pomysł Dudy w tym zakresie. – To jest potrzebne i byłoby dobrze, żeby coś w tym kierunku zaczęto robić. Kwota wolna od podatku w Polsce jest jedną z najniższych w Unii. W Niemczech to ponad 8 tys. euro, w Polsce – 3091 zł – mówi Artur Ragan, ekspert ds. rynku pracy Work Express.

Pomysł 2. - płaca minimalna w Polsce

Kandydat na prezydenta z ramienia PiS postuluje także konieczność podniesienia płacy minimalnej, mimo iż ta – jak zaznaczył Bronisław Komorowski – zwiększyła się od czasu rządów PiS z 936 zł do 1750 zł.

– Należy pamiętać o tym, że zbyt gwałtowne zwiększanie płacy minimalnej, groziłoby wzrostem bezrobocia – komentuje z kolei Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP. – Mimo wszystko, przeliczając płacę minimalną w Polsce na euro i porównując się z takimi państwami jak Czechy, Słowacja, Węgry czy Chorwacja to wypadamy najlepiej. Minimalna płaca w Polsce jest o 100 euro większa niż w Czechach, które są krajem bogatszym niż Polska – dodaje.

Zdaniem Artura Ragana, prawda jest taka, że płace w Polsce rosną, ale bardzo wolno i żaden prezydent – niezależnie od nazwiska – tego nie zmieni. – Bronisław Komorowski wspomniał w debacie, że od czasu rządów PiS średnia płaca wzrosła o 1 tys. zł. Tylko, że ten tysiąc złotych wygląda ładnie na papierze, ale blado wypada, jeśli spojrzymy na to, o ile w tym czasie wzrosły koszty utrzymania – zauważa.

Nie zmienia to jednak faktu, że do podnoszenia płacy minimalnej należy podejść ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie. – Skutkiem ubocznym nagłych zmian w przepisach może się okazać zduszenie przedsiębiorczości. Tak jest np. w przypadku ozusowania umów zleceń od 1 stycznia 2016 r. Według mnie to powinno być wprowadzane stopniowo. Już teraz niektórzy nasi klienci wybierają międzynarodowe podmioty, a nie polskie, bo boją się, że te tej zmiany nie udźwigną – mówi Beniamin Krasicki, prezes City Security i wiceprezes Polskiej Izby Ochrony. – Gdyby jeszcze teraz, równolegle do tych zmian, dodać zwiększenie płacy minimalnej, to zrobiliśmy krok w kierunku duszenia polskiego biznesu – dodaje.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • Debata prezydencka w czwartek (21.05.2015roku) pokazała prawdziwy obraz Polski, Moniko Olejnik wyrazy szacunku pokazałaś gdzie, miejsce proporczyka Platformy Obywatelskiej, przy którym się zaplątał sam-Bronisław Komorowski!!!
 • Jak Duda / Pis / dojdzie do władzy to przez najbliższe dwa lata będą rozdawać , a potem jak zabraknie kasy to powiedzą że to spisek Po , biznesu i ruskich .
 • Jest nas ARMIA. Jak weźmiecie babcie na wybory będzie nas DWIE ARMIE. Wygramy!! To nie są żarty. To jest walka o Polskę. WSIowy ucieknie do Moskwy.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.