Wóycicka, Schetyna: Obniżenie wieku emerytalnego to gest wyborczy

Zdaniem Ireny Wóycickiej projekt ustawy, która ma obniżyć wiek emerytalny jest gestem wyborczym. Za ruch w kampanii wyborczej uważa to również Grzegorz Schetyna.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wóycicka, Schetyna: Obniżenie wieku emerytalnego to gest wyborczy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

21 wrz 2015 13:04


Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek własny projekt ustawy, który przewiduje, że wiek emerytalny dla kobiet zostanie obniżony do 60 lat, a dla mężczyzn do 65 lat. Duda podkreślił, że projekt jest realizacją oczekiwań, nie tylko tych, którzy na niego głosowali, ale także tych, którzy głosowali na Bronisława Komorowskiego oraz tych, którzy do wyborów nie poszli.

- Traktuję to jako czysto wyborczy gest, popierający zaplecze partyjne pana prezydenta - oceniła Irena Wóycicka, która odpowiadała w kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego za kwestie społeczne

W ocenie byłej minister w kancelarii prezydenta, powrót do zróżnicowanego wieku emerytalnego rodzi także problemy konstytucyjne.

Czytaj też: Andrzej Duda spełnił obietnicę. Podpisał projekt ustawy ws. wieku emerytalnego

- Pan prezydent, jako prawnik, z pewnością o tym wie i raczej należy traktować to jako gest poparcia dla jego zaplecza - dodała.

Finansowanie emerytur

- Dobrze by było, gdyby pan prezydent powiedział, w jaki sposób chce zapewnić emerytury, zwłaszcza kobiet, by ich poziom zapewnił możliwość normalnego życia, a nie życia w nędzy - mówiła Wóycicka.

Zwróciła uwagę, że celem podniesienia wieku emerytalnego było zapewnienie w przyszłości emerytur, które pozwolą na względnie bezpieczne życie, bez podnoszenia składek emerytalnych.

- Pytanie podstawowe jest takie - jeśli prezydent chce to zrobić, to jak chce zapewnić, by te emerytury pozwalały w przyszłości na przeżycie, czy np. chce podnieść składki, by były w odpowiedniej wysokości, by osoby na emeryturze, zwłaszcza kobiety, nie popadały masowo w ubóstwo - powiedziała.

Ponadto trudno sobie wyobrazić - dodała Wóycicka - by w trakcie jednego posiedzenia Sejmu, nawet przy dobrej woli posłów, taki projekt mógł być przedyskutowany.

Kampania na rzecz PiS

- To jest klasyczna kampania wyborcza. Prezydent Duda po raz kolejny wpisuje się w kampanię wyborczą i staje bardzo wyraźnie po stronie PiS, debata w sprawie wieku emerytalnego jest bardzo emocjonalna, ona się już kiedyś odbyła. Uważam, że możemy się zastanawiać i rozmawiać o tym, ale najgorszy moment na debatę, to kampania wyborcza. To wpisywanie się przez głowę państwa bardzo wyraźnie po stronie swojej byłej partii politycznej - ocenił szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.