WORD w Toruniu i Podlaski Urząd Wojewódzki płacą pracownikom mniej niż ustawowe minimum

Minimalna płaca w przeliczeniu na godzinę to obecnie 13 zł bez VAT. Tymczasem Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Toruniu za jedną roboczogodzinę pracownika ochrony płaci jedynie od 5,51 do 5,95 zł bez VAT, czyli ponad dwukrotnie mniej niż ustawowe wynagrodzenie minimalne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

WORD w Toruniu i Podlaski Urząd Wojewódzki płacą pracownikom mniej niż ustawowe minimum

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

20 sie 2015 11:14


Jak podaje Konfederacja Lewiatan, WORD nie zadbał również o właściwą formę zatrudnienia pracownika – nie wymagał bowiem umowy o pracę mimo, że ma taką możliwość. Zamawiający w ogóle nie zatroszczył się o interes pracowniczy i nie podjął trudu zawarcia klauzul społecznych w specyfikacji zamówienia. W Białymstoku natomiast Podlaski Urząd Wojewódzki podpisał kontrakt, gdzie godzina pracy ochroniarza została wyceniona na 8,17 zł bez VAT. Zamawiający zawarł wymóg zatrudnienia na umowę o pracę tylko jednej osoby.

Nadużyć nie brakuje

- Przetargi z Torunia i Białegostoku nie są odosobnionymi przykładami, gdzie zamawiający nie respektują płacy minimalnej. Podmiot publiczny – wykazujący się nieodpowiedzialnością za przewidywalność warunków kontraktu – postępuje nie tylko wątpliwie etycznie, ale przede wszystkim uderza w interes społeczny. Oferty, w których praca jest wyceniana poniżej ustawowego wynagrodzenia minimalnego, powinny być od razu odrzucane - mówi Marek Kowalski, przewodniczący Rady Zamówień Publicznych przy Konfederacji Lewiatan.

Czytaj też: Przetargi publiczne nadal nie uwzględniają minimalnego wynagrodzenia

- Należy zatem nagłaśniać i eliminować przypadki, w których przedsiębiorcom zleca się usługi bez zapewnienia im środków potrzebnych na wynagrodzenie dla pracowników na poziomie przynajmniej minimalnej płacy. Instytucje publiczne powinny świecić przykładem i gwarantować jak najwyższą jakość na rynku pracy. Tymczasem to one utrwalają patologiczne sytuacje, w których od wykonawcy oczekuje się jak najniższych kosztów, włączając w to uposażenia pracownicze. Niestety, jest to prosta droga do wykluczenia społecznego i wzrostu szarej strefy. Praca wymaga godziwego wynagrodzenia, dlatego ważne jest, aby szanować prawo i gwarantować przedsiębiorstwom uczciwe stawki, co przekłada się na stabilność zatrudnienia, w tym na rosnącą popularność umów stałych – komentuje Kowalski.

Konieczna jest waloryzacja kontraktów

Uwzględnienie w budżetach kosztów m.in. ozusowania umów zleceń czy podwyższenia płacy minimalnej są więc niezbędnymi krokami, dzięki którym skorzystają wszyscy uczestnicy rynku pracy. Stąd tak istotna rola waloryzacji wynagrodzeń wykonawców w przypadków zmiany kosztów wykonywania zleceń.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

glewski 2015-08-21 14:11:21

Państwo bezprawia gdzie do władzy doszli złodzieje i faszyści!