wnp.pl

Wojna o OFE jeszcze się nie skończyła

0 0
Wojna o OFE jeszcze się nie skończyła

- Dzisiaj OFE przypominają tłuste koty - pieniądze zapewnione, ryzyko niewielkie, prowizja - spora, pensje - wysokie - mówi Leszek Miller, przewodniczący SLD w rozmowie z Adamem Sofułem i Jackiem Ziarno.

Zmiana reguł działania OFE to poważna „operacja księgowa”, odciążająca budżet państwa. To się SLD podoba.

- Jak się szacuje, to 8 pkt procentowych mniej długu w relacji do PKB. Dla nas jednak wprowadzenie zasady dobrowolności stanowi rzecz fundamentalną. Notabene: jestem ciekaw, czy rząd ma precyzyjny plan rozgrywania niezwykle trudnej operacji.

Wojna jeszcze niezakończona?

- Oczywiście. Nie zabraknie w mediach brutalnych ataków na autorów ograniczenia OFE. Za wersją zachowania status quo lub kosmetycznych zmian stoją pewne kręgi finansowe i wielkie pieniądze. To wyjątkowo bezczelne i aroganckie, że ludzie, którzy przejęli miliardy zł na swoje pensje, premie, zyski, mają czelność bronić tej instytucji!

Czytaj też: Potrzeba zmian w systemie emerytalnym

Proszę przypomnieć, bo jakoś nie pamiętamy: kto wprowadzał OFE...

- Koncepcja pojawiła się, kiedy byłem ministrem pracy. Wówczas to pełnomocnicy MFW i różnych kręgów finansowych próbowali nas namówić na rozwiązanie, które zainstalowali w Chile. Dopóki byłem ministrem, mowy o wcieleniu go w życie nie było, ale w końcówce rządu Włodzimierza Cimoszewicza przyjęto zasadnicze założenia tego pomysłu - z tą wszakże zasadą, by zachować dobrowolność przynależności do OFE.

Przypomnijmy, że rząd premiera Cimoszewicza bynajmniej nie był prawicowy… Było pęknięcie wewnątrz formacji?

- Nie pamiętam: w Sejmie albo wstrzymaliśmy się od głosu, albo głosowaliśmy „za”, bo było to przedłożenie rządowe, zresztą lobbowane przez ówczesnego pełnomocnika tej reformy, Jerzego Hausnera. Ale potem - gdy nastał rząd Buzka, a ja byłem szefem klubu parlamentarnego - w 1999 r. już nikt z SLD nie głosował za tymi rozwiązaniami. I znów: uważaliśmy, że zasada obligatoryjności jest nie do przyjęcia.

Cały artykuł czytaj tutaj.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.