Włochy, Węgry: Przepisy ws. pracowników delegowanych budzą niepokój polskich przewoźników

0 0
Włochy, Węgry: Przepisy ws. pracowników delegowanych budzą niepokój polskich przewoźników
Polska branża transportowa obawia się utraty swojej konkurencyjności, gdyby okazało się, że nowe przepisy we Włoszech i na Węgrzech dotyczą również przewozów międzynarodowych. (fot. fotolia)

• Węgry i Włochy to kolejne kraje, po m.in. Francji i Niemczech, które wprowadzają nowe przepisy ws. pracowników delegowanych.
• Polska branża transportowa obawia się utraty swojej konkurencyjności, gdyby okazało się, że nowe przepisy dotyczą również przewozów międzynarodowych.
• Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce w liście do wiceministra infrastruktury Jerzego Szmita zaapelowało, by polski rząd zdecydowanie zaprotestował, gdyby tak miało się stać.
• Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa czeka na wyjaśnienia Węgrów i Włochów w tej sprawie.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa czeka na wyjaśnienia Węgrów i Włochów dotyczących wprowadzenia w tych krajach przepisów ws. delegowanych pracowników i tego, jak nowe przepisy wpłyną na międzynarodowy transport drogowy - poinformował zespół prasowy MIiB.

- Po pojawieniu się pierwszych sygnałów o możliwości wprowadzenia nowych regulacji dotyczących delegowania pracowników we Włoszech oraz na Węgrzech, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wystąpiło do ambasad RP w Rzymie oraz Budapeszcie z prośbą o zbadanie tych doniesień oraz o uzyskanie jednoznacznego stanowiska władz tych państw w zakresie objęcia przepisami międzynarodowego transportu drogowego - wyjaśniły służby prasowe.

Czytaj też: Włochy i Węgry: Pracownicy delegowani zarobią więcej

Ministerstwo dodało, że z informacji uzyskanych w ambasadzie RP w Budapeszcie wynika, że strona węgierska przedstawi stosowne wyjaśnienia we wtorek (9 sierpnia). - Także ambasada RP w Rzymie oczekuje na stanowisko strony włoskiej w tej sprawie - podkreślono.

Resort zapewnił, że na bieżąco monitoruje sprawę, a wszelkie uzyskane wyjaśnienia zostaną niezwłocznie przekazane przewoźnikom drogowym.

Polskie firmy zaniepokojone

Przypomnijmy, na Węgrzech przepisy wdrażające unijną dyrektywę dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług weszły w życie 8 lipca. Zobowiązują one zagraniczne firmy m.in. do zarejestrowania faktu delegowania pracownika i zapłacenia mu minimalnego wynagrodzenia obowiązującego na Węgrzech. Wszystkie przedsiębiorstwa świadczące usługi na Węgrzech powinny zgłosić fakt delegowania pracowników do końca sierpnia.

Jak powiedziała Edyta Janus, kierowniczka Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji ambasady RP w Budapeszcie, po opublikowaniu informacji o nowych przepisach Wydział odnotował "bardzo dużą ilość zapytań ze strony polskich przedsiębiorców, w szczególności z branży transportowej".

Podkreśliła, że najczęściej pytania dotyczą tego, czy przepisy stosują się także do pracowników branży transportowej i czy obowiązuje ich ustawa o węgierskiej płacy minimalnej. Odpowiedź na oba pytania jest twierdząca. Pracownikowi zatrudnionemu na cały etat przysługuje obecnie wynagrodzenie miesięcznie 129 000 forintów brutto (1780 zł), a za godzinę 742 forintów (10 zł) brutto.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.