Władysław Kosiniak-Kamysz: Rodzaj zatrudnienia zaczyna odgrywać ważną rolę w zamówieniach publicznych

- Zmiana filozofii w zamówieniach publicznych może przyczynić się do poprawy sytuacji pracowników - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Władysław Kosiniak-Kamysz: Rodzaj zatrudnienia zaczyna odgrywać ważną rolę w zamówieniach publicznych

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria.pl/AT

4 maj 2015 9:52


Zamawiający przy wyborze oferty powinien brać pod uwagę nie tylko cenę, lecz także warunki zatrudnienia jakie są w danej firmie, np. liczbę zatrudnionych na etacie – uważa minister pracy i apeluje o zmianę podejścia w zamówieniach publicznych. Jego zdaniem coraz lepsza sytuacja na rynku pracy powinna skutkować również poprawą jakości zatrudnienia.

Umowy terminowe nie mogą trwać wiecznie

– Dokonujemy zmian, żeby umowy terminowe nie trwały wiecznie – w ograniczeniu do 33 miesięcy sumy wszystkich umów, jak również zrównanie okresów wypowiedzeń, czyli podniesienie okresów wypowiedzeń dla umów na czas określony. To jest wzmocnienie pozycji pracownika – mówi minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Czytaj też: Zamówienia publiczne: Przyznawanie firmom punktów za etaty to absurd

Rząd przyjął nowelizację Kodeksu pracy dotyczącą warunków zatrudnienia na czas określony pod koniec marca. Po pierwszym czytaniu w Sejmie projekt trafił do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Zmiany zakładają ograniczenie czasu trwania umów terminowych do maksymalnie 33 miesięcy. Dotychczasowy okres wypowiedzenia w umowie na czas określony wynoszący dwa tygodnie zostanie zrównany z czasem przewidzianym dla umów na czas nieokreślony. Jeśli staż pracy przekroczył pół roku, to pracownik objęty zostanie miesięcznym okresem wypowiedzenia, w przypadku umowy trwającej co najmniej 3 lata będą to trzy miesiące.

Jakość zatrudnienia powinna poprawiać się wraz z coraz lepszą sytuacją na rynku pracy. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego pod koniec ubiegłego roku całkowita liczba osób zatrudnionych w gospodarce narodowej przekroczyła 16 milionów osób. W tym roku bezrobocie ma w dalszym ciągu spadać, dzięki 5,5 mld zł jakie resort pracy przeznaczył w tym roku na aktywizację osób poszukujących pracy.

Zmiany w zamówieniach publicznych poprawią sytuację pracowników

Jak podkreśla minister pracy, do poprawy sytuacji pracowników może przyczynić się również zmiana filozofii w zamówieniach publicznych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.