Władysław Kosiniak-Kamysz: Projekt ws. emerytur to ciekawy kierunek, który trzeba rozwijać

0 0
Władysław Kosiniak-Kamysz: Projekt ws. emerytur to ciekawy kierunek, który trzeba rozwijać
- To ciekawa dyskusja, kierunek, który trzeba analizować - mówi szef MPiPS Władysław Kosiniak-Kamysz (Władysław Kosiniak-Kamysz, fot.PTWP)

- Dyskusja o emeryturach będzie trwała jeszcze przez wiele, wiele lat. To jest system, który jest żywym organizmem. I musi ewoluować w różnych jego fragmentach.

"To ciekawa dyskusja, kierunek, który trzeba analizować" - mówił szef MPiPS Władysław Kosiniak-Kamysz o opracowanym w Kancelarii Prezydenta projekcie ustawy wprowadzającym kryterium 40 lat stażu pracy jako elementu uprawniającego do przejścia na emeryturę.

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w środę (20 maja) po spotkaniu ze związkowcami, że w jego Kancelarii opracowano projekt ustawy wprowadzający kryterium 40 lat stażu pracy jako elementu uprawniającego do przejścia na emeryturę. "Pragnę zapowiedzieć, że jest i będzie przesłany - dosłownie dziś, jutro - projekt ustawy opracowany w Kancelarii Prezydenta, który wprowadza kryterium 40 lat stażu pracy jako elementu uprawniającego do przejścia na emeryturę" - podkreślił.

Dyskusja o emeryturach to temat na wiele lat

Pytany przez dziennikarzy o tę propozycję Kosiniak-Kamysz ocenił, że jest to "ciekawa dyskusja". "To jest ciekawy kierunek, który trzeba rozwijać, który musimy analizować" - dodał.

"Dyskusja o emeryturach, o wysokości (...) będzie trwała jeszcze przez wiele, wiele lat. To jest system, który jest żywym organizmem. I musi ewoluować w różnych jego fragmentach. Cieszę się z tych zmian, które udało się dokonać, by zwiększyć stabilność w różnych jego fragmentach, (...) zwiększyć stabilność finansów państwa, a przez to zwiększyć stabilność systemu zabezpieczenia społecznego, systemu emerytalnego" - podkreślił.

"Mamy różne propozycje. Dobrze, że są emerytury częściowe, bo o nich troszkę zapominamy, że dziś można skorzystać z emerytury częściowej w wieku 65 czy 62 lat. Dobrze, że są świadczenia przedemerytalne, dobrze, że jest minimalna emerytura, która jest właśnie powiązana ze stażem pracy, więc takie elementy w systemie zabezpieczenia społecznego funkcjonują już dzisiaj. Warto o tym systemie cały czas rozmawiać" - zaznaczył szef resortu pracy.

Trzeba zastanowić się nad propozycją prezydenta

Pytany, czy rząd poprze ten projekt, minister pracy odparł: "Tutaj jest pewnie potrzeba rozmowy z przedstawicielami kancelarii, z panią minister (Ireną) Wóycicką (sekretarzem stanu w KPRP), bo to będzie projekt, który nie został jeszcze opublikowany, będzie dopiero złożony. Warto nad każdym tematem, nad każdą propozycją rzetelnie przygotowaną - a takie zawsze wychodziły z Kancelarii Prezydenta - porozmawiać i zastanowić się".

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.