Większe składki przed porodem nie zapewnią wysokich zasiłków macierzyńskich

Kobiety prowadzące firmy nie będą mogły sztucznie podnosić wysokości zasiłku macierzyńskiego, płacąc maksymalne składki tuż przed porodem, ponieważ wysokość składek zostanie uśredniona.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Większe składki przed porodem nie zapewnią wysokich zasiłków macierzyńskich

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/ Dziennik Gazeta Prawna

21 lis 2013 9:56


Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", od 1 stycznia 2015 r. osoby płacące wyższe składki będą mogły uzyskać wyższy zasiłek dopiero po 12 miesiącach opłacania składek od podniesionej podstawy wymiaru składek. Natomiast podstawę wymiaru zasiłku chorobowego będzie stanowić przeciętny miesięczny dochód.

- W praktyce oznacza to, że kobiety nigdy nieprowadzące działalności gospodarczej nie będą mogły zakładać firm dwa czy trzy miesiące przed porodem tylko po to, aby w zamian za krótko płacone wysokie składki chorobowe otrzymywać świadczenie w maksymalnej wysokości - mówi dla "DGP" Dorota Wolicka, dyrektor biura interwencji i organizacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Zaznacza jednak, że takie praktyki były zgodne z prawem, ale nigdy nie cieszyły się poparciem ze strony pracodawców, którzy uczciwie rozliczali się z ZUS.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.