Wiek emerytalny a staż pracy: Rząd bliżej pracodawców niż związkowców

0 0
Wiek emerytalny a staż pracy: Rząd bliżej pracodawców niż związkowców
W projekcie budżetu państwa na rok 2017 r. istnieje zapis o wcześniejszej emeryturze, ale przy określonym stażu ubezpieczeniowym. (Fot. Shutterstock)

• W prezydenckim projekcie minimalny staż do uprawnień emerytalnych wynosi w przypadku mężczyzn - 25 lat, a dla kobiet – 20 lat. Rząd z kolei chce go podnieść o 15 lat.
• Propozycję negatywnie oceniają związkowcy, według których działania rządu ograniczą prawo do emerytury.
• Natomiast pracodawcy popierają zwiększenie stażu ubezpieczeniowego. Ich zdaniem mogłoby to złagodzić skutki obniżenia wieku emerytalnego.

Obniżenie wieku emerytalnego to jedna z obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. W projekcie budżetu państwa na rok 2017 r. istnieje zapis o wcześniejszej emeryturze, ale przy określonym stażu ubezpieczeniowym. W prezydenckim projekcie minimalny staż do uprawnień emerytalnych wynosi w przypadku mężczyzn - 25 lat, a dla kobiet – 20 lat. Rząd z kolei chce go podnieść o 15 lat.

- Najbardziej bulwersującą wiadomość znajdujemy w załączniku nr 1 do założeń projektu budżetu państwa na rok 2017. W dokumencie rząd sugeruje połączenie wieku emerytalnego 60/65 lat z minimalnym stażem pracy ubezpieczonego w wysokości 35/40 lat – wskazują związkowcy z OPZZ.

Przedstawiciele OPZZ w liście otwartym pytają premiera i prezydenta o realizację przedwyborczych obietnic dotyczących obniżenia wieku emerytalnego.

- Czy prezydent godzi się na to, aby rząd zmodyfikował jego projekt i podniósł minimalny staż do uprawnień emerytalnych? Czy rząd, wbrew prezydenckiemu projektowi zakładającemu minimalny 20 i 25 letni staż ubezpieczeniowy, zamierza podnieść go do 35 i 40 lat? - czytamy w liście OPZZ.

Wyższy staż pracy jest konieczny?

Odmiennego zdania są pracodawcy, którzy popierają zwiększenie stażu ubezpieczeniowego. Ich zdaniem mogłoby to złagodzić negatywne skutki obniżenia wieku emerytalnego.

- Jestem przeciwnikiem obniżania wieku emerytalnego. Zakłóciliśmy stosunek liczby emerytów i rencistów do liczby pracowników w kraju. Na 38 mln Polaków pracuje jedynie 16 mln, a 9 mln pobiera świadczenia emerytalne i rentowe - mówi Jeremi Modasewiczz Konfederacji Lewiatan. - Jeśli jednak decydujemy się na taki krok, wówczas wprowadzenie dodatkowego warunku o stażu pracy jest jak najbardziej zasadne – dodaje.

Jego opinię podziela Łukasz Kozłowski z Pracodawców RP. - To rozwiązanie, które nadaje realny kształt planowanym zmianom. Gdybyśmy poprzestali na prostej formie odwrócenia reformy wieku emerytalnego, to już w 2020 roku nasz rynek pracy uszczupliłby się o 1 mln osób – komentuje.

Zdaniem Mordasewicza zwiększenie stażu ubezpieczeniowego jest konieczne. Jak podkreśla, ludzie nie mogą iść na urlop, który będzie trwał jedną trzecią życia – a tak właśnie byłoby w przypadku kobiet. W jego opinii 40/35 lat stażu to minimum bezpieczeństwa dla systemu emerytalnego.

- 25 i 20 lat pracy to absolutnie za mało. System emerytalny może być zbilansowany, a ludzie mogą mieć przyzwoite emerytury tylko wtedy, gdy będziemy pracować trzy razy dłużej niż pobierać emerytury - czyli 45 lat pracy i 15 emerytury – twierdzi Mordasewicz.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (7)

 • a co zrobi rzad z tymi ktorzy maja 55+ szans zadnych na prace a staz dwadziesci pare lat ? zrobicie takim ludziom eutanazje?????
 • po pierwsze - większość kobiet pracuje więcej niż ustawa przewiduje choć ich pracy nikt nie docenia. Po drugie drodzy pracodawcy: dajcie godziwą pracę za godziwą płacę a nie śmieciówki !
 • obłudnicy z lewa i prawa macie ludzi głęboko w poważaniu.48 lat pracy,63 lata życia i co mi wszyscy za pierdoły mówcie że się o mnie troszczycie !!!

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.