Węgry, uchodźcy: Nowa ustawa pozwoli odesłać imigrantów za ogrodzenie graniczne

0 0
Węgry, uchodźcy: Nowa ustawa pozwoli odesłać imigrantów za ogrodzenie graniczne
Węgry postawiły w zeszłym roku ogrodzenie z drutu kolczastego wzdłuż swej granicy z Serbią i Chorwacją (fot.pixabay.com)

• Parlament węgierski przyjął ustawę, która zezwala policji na odsyłanie za ogrodzenie graniczne imigrantów zatrzymanych w promieniu 8 km od granicy.
• Ustawę skrytykował przedstawiciel UNHCR.

Wiceminister spraw wewnętrznych Karoly Kontrat powiedział, że zatrzymani w promieniu 8 km od granicy imigranci, którym nie można dowieść popełnienia przestępstwa, ale którzy przekroczyli granicę z naruszeniem prawa (np. przez już uszkodzony fragment ogrodzenia granicznego albo chowając się w ciężarówce czy wagonie kolejowym), będą eskortowani przez policję przez najbliższe przejście w ogrodzeniu granicznym, gdzie będą mogli złożyć wniosek o azyl.

Według szefa MSW Gyoergya Bakondiego zapobiegnie to przebywaniu na terytorium Węgier dużej liczby nielegalnych imigrantów oraz zmniejszy przepełnienie ośrodków dla imigrantów.

Węgry postawiły w zeszłym roku ogrodzenie z drutu kolczastego wzdłuż swej granicy z Serbią i Chorwacją, ale imigranci wciąż przedostają się do kraju, w zdecydowanej większości przez granicę z Serbią. Są też przerzucani przez przemytników.

Czytaj też: Węgry będą usuwać z kraju imigrantów zarobkowych

Zgodnie z danymi rządu węgierskiego ponad 19,1 tys. osób wystąpiło w tym roku o azyl na Węgrzech, a prawie 14,7 tys. przekroczyło nielegalnie granicę kraju.

Budapeszt utworzył dwie strefy tranzytowe na granicy z Serbią, gdzie przybysze mogą złożyć wniosek o azyl, ale liczbę przyjmowanych tam osób zmniejszono niedawno do 30 dziennie. Imigranci gromadzą się więc w prowizorycznych obozach przy strefach tranzytowych - już na terytorium Węgier, ale po południowej stronie ogrodzenia granicznego.

Rzecznik UNHCR w Budapeszcie Ernoe Simon ocenił w wypowiedzi dla agencji Reutera, że nowa ustawa utrudni sytuację osób chcących ubiegać się o azyl i skłoni wielu do korzystania z usług przemytników.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.