Wcześniejsze emerytury w Grecji

Grecja i jej wierzyciele, z którymi Ateny rozmawiają o nowym pakiecie pomocy, uzgodnili, że wymagana reforma systemu emerytalnego obejmie tylko tych, którzy odeszli na emeryturę po końcu czerwca.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wcześniejsze emerytury w Grecji

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

3 sie 2015 20:39


W zamian za pomoc finansową, Grecja zobowiązała się do wdrożenia wielu środków naprawczych, w tym likwidacji wcześniejszych emerytur, przed końcem października. Kredytodawcy wymagają m.in. podniesienia do 67 lat wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę. Obecnie wynosi on teoretycznie 62 lata, ale może być znacznie niższy w zależności od liczby przepracowanych lat czy statusu rodzinnego.

Emerytury sprzed 30 czerwca bez zmian

W poniedziałek (3 sierpnia) przedstawiciele Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego oraz Europejskiego Mechanizmu Stabilności spotkali się z greckim ministrem pracy Jeorjosem Katrugalosem w Atenach.

"Została zaakceptowana i nie jest kwestionowana zasada, że prawa emerytalne nabyte przed 30 czerwca nie ucierpią" - oświadczył przedstawiciel resortu. Sam minister ocenił, że rozmowy były prowadzone "w konstruktywnej atmosferze".

"W odniesieniu do kwestii pracowniczych, celem strony greckiej jest zdefiniowanie i przyjęcie najlepszych praktyk na postawie europejskiego modelu socjalnego i odejście od deregulacji osiągniętej w ciągu pięciu lat pakietów pomocowych" - powiedział Katrugalos.

Według przedstawiciela resortu, Ateny uszczegółowią reformy emerytur do października, a do końca roku przedstawią propozycje dotyczące rynku pracy.

Również w poniedziałek (3 sierpnia) zespoły techniczne miały omówić zagadnienia podatkowe, a także dotyczące wymiaru sprawiedliwości i korupcji. We wtorek (4 sierpnia) tematem ich rozmów będzie ustanowienie nowego funduszu prywatyzacyjnego, a także problem złych kredytów - podano nieoficjalnie.

UE zadowolona z postępów

Komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici powiedział w dzienniku "Ethnos", że z satysfakcją przyjmuje dotychczasowe postępy. "Liczę na naszych greckich partnerów, że przyjmą ambitną agendę, abyśmy mogli zostać przy ambitnym harmonogramie" - wskazał.

Efektem negocjacji z wierzycielami ma być memorandum opisujące reformy, które zobowiązuje się przeprowadzić Grecja w zamian za wsparcie finansowe. Od uzgodnienia tego memorandum zależy, czy Grecja otrzyma nowy trzyletni program pomocowy, który ma wynieść około 86 mld euro.

Do 20 sierpnia Ateny muszą spłacić EBC 3,2 mld euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.