Wcześniejsza emerytura: Kiedy dentysta może na nią przejść?

Jakie warunki musi spełniać lekarz dentysta by móc przejść na wcześniejszą emeryturę?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wcześniejsza emerytura: Kiedy dentysta może na nią przejść?

PODZIEL SIĘ


Autor: InfoDent24.pl/AT

www.infodent24.pl

19 sie 2016 8:59


Emerytura w wieku obniżonym przysługuje każdemu stomatologowi, który 1 stycznia 1999 r. legitymował się:

* okresem zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w minimalnym wymiarze 15 lat;

* 20-letnim (dla kobiet) i 25-letnim (dla mężczyzna) stażem pracy.

Ponadto w dniu złożenia wniosku kobieta dentysta powinna mieć ukończone 55 lat, mężczyzna 60 lat życia.

- Zgodnie z § 1 i 2 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze – do okresu wykonywania pracy w szczególnych warunkach można zaliczyć tylko pracę świadczoną jako pracownik, nie zaś wykonywaną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - informuje Kinga Matyasik-Ochlust, radca prawny.

Czytaj też: Ile zarabia dentysta?

Tym samym - wyjaśnia radca prawny - dentyści prowadzący przed 1 stycznia 1999 r. praktykę zawodową tylko w formie własnego gabinetu, nie mogą liczyć na zaliczenie tej pracy do kategorii prac szczególnych (pomimo, iż wykonywać mogli dokładnie te same czynności, co ich koledzy zatrudnieni w przychodniach).

- Jeżeli natomiast lekarz przed 1999 r. zatrudniony był na pełen etat, natomiast po pracy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przyjmował pacjentów w swoim gabinecie, jak najbardziej spełnia kryteria uprawniające do wcześniejszej emerytury - tłumaczy Kinga Matyasik-Ochlust.

Kolejnym utrudnieniem, wynikającym ze specyfiki pracy stomatologa, było wykonywanie prac w ramach zatrudnienia w kilku podmiotach.

- Możliwa przecież jest sytuacja, w której lekarz 4 godziny dziennie pracował w jednej placówce, natomiast pozostałe 4 godziny w drugiej. Jeżeli łączny wymiar czasu pracy wynosił 1 etat (8 godzin dziennie), świadczona praca powinna zostać zaliczona jako wykonywana w warunkach szczególnych - wyjaśnia radca prawny.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.