Warszawa: Pozew zbiorowy handlowców. Tysiąc osób na bruk?

• W Warszawie radni wprowadzili zmiany warunków sprzedaży alkoholu.
• Sklep, który ma w swojej ofercie alkohol, nie może się znajdować w odległości mniejszej niż 50 m od obiektów chronionych, takich jak m.in. szkoły, przedszkola, żłobki czy kościoły (wcześniej ta odległość wynosiła 100 m).
• Polska Grupa Supermarketów alarmuje, że w efekcie zmian zlikwidowanych może zostać nawet 100 placówek handlowych, a pracę straci tysiąc osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Warszawa: Pozew zbiorowy handlowców. Tysiąc osób na bruk?

PODZIEL SIĘ


Autor: Newsrm.tv

6 cze 2016 16:16


Handlowcy protestują przeciw decyzjom rady miejskiej w Warszawie dotyczącym odbieraniu i ograniczaniu koncesji na sprzedaż napojów alkoholowych w Warszawie.

Jednocześnie informują o skierowaniu pozwu zbiorowego o odszkodowanie w wysokości 60-70 mln zł od miasta i wskazują na straty dla państwa przekraczające 100 mln zł.

- Uchwała rady miasta wprowadziła zmiany, których efektem jest to, że wiele podmiotów funkcjonujących na rynku nie będzie miało szans na przedłużenie koncesji na sprzedaż napojów alkoholowych w Warszawie. To oznacza, że wiele firm będzie musiało zakończyć swoją działalność - mówi Piotr Wojciński, przewodniczący rady nadzorczej Polskiej Grupy Supermarketów

Handlowcy zwracają uwagę na konsekwencje działań rady miasta, w tym: likwidację blisko 100 placówek handlowych, skutkujące stratami w wysokości 60-70 mln zł, a także pozbawienie zatrudnienia tysiąca pracowników dotychczas zatrudnionych w warszawskich sklepach sprzedających alkohol.

Z tego powodu budżet państwa zubożeje o 80 mln zł w 2016 r. z tytułu niezapłaconego podatku VAT, a do ZUS nie wpłynie 10 mln zł w formie dotychczasowych składek ZUS.

- Uchwała, którą kontestujemy skróciła strefę ochronną ze 100 metrów do 50, powiększony został krąg podmiotów chronionych, a także przepisy zmieniły zasady pomiaru odległości od wejść od obiektu chronionego do sklepu - wyjaśnia Piotr Wojciński.

Polska Grupa Supermarketów (PGS) wystosowała apel do przewodniczącej rady miasta stołecznego Warszawy z wnioskiem o zawieszenie lub odwołanie spornej uchwały, dotyczącej zmiany warunków sprzedaży alkoholu w stolicy. Szansa na zmianę uchwały pojawiła się na ostatniej sesji rady miasta. Niestety zabrakło kworum, czyli na sali było za mało radnych żeby można było przeprowadzić głosowanie.

Warszawscy handlowcy skupieni w ramach sieci sklepów TOP Market, Społem, Minuta8, Delica (PGS) apelują: "W efekcie subiektywnych decyzji Rady Miasta st. Warszawy, pracę straci ponad tysiąc osób a obciążenia dla budżetu państwa mogą sięgnąć ponad 100 mln zł, co na pewno nie pomoże obecnemu rządowi w realizacji sztandarowego projektu pozyskania 3,5-4 mld zł do budżetu państwa".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.