Warszawa: Dzięki klauzulom społecznym udało się zatrudnić tysiące osób

0 0
Warszawa: Dzięki klauzulom społecznym udało się zatrudnić tysiące osób
Stosowanie klauzul społecznych jest obowiązkowe dla jednostek miejskich (fot.um.warszawa.pl)

• 232 umowy na 81 mln zł, prawie 1,5 tys. osób zatrudnionych na umowę o pracę – to bilans stosowania w stolicy przez pół roku klauzul społecznych w zamówieniach publicznych.
• Mają one również zachęcać do zatrudniania m.in. osób niepełnosprawnych czy bezrobotnych.

Od 1 października 2015 r. stołeczny ratusz, dzielnice oraz wybrane jednostki stosują klauzule społeczne, mają one zachęcać pracodawców - firmy, spółdzielnie socjalne, organizacje pozarządowe, aby zatrudniać przy realizacji zamówień publicznych m.in. osoby niepełnosprawne czy bezrobotne. Klauzule mają przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu i zawodowemu takich osób.

"Chodzi o to, żeby w przypadku zamówień publicznych osoby, które pracują na rzecz miasta czy naszych jednostek miały umowę o pracę, żeby w niektórych przypadkach były zatrudniane osoby bezrobotne bądź z niepełnosprawnościami. W niektórych przetargach zamówienie były adresowane tylko i wyłącznie do firm, które np. zatrudniają co najmniej 50 proc. osób z niepełnosprawnościami" - wyjaśnił dyrektor stołecznego Biura Pomocy i Projektów Społecznych Tomasz Pactwa.

Czytaj też: Ministerstwo Rozwoju: Chcemy powiązać zamówienia publiczne z prawem pracy

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wręczyła w środę (18 maja) w ratuszu podziękowania dla przedstawicieli dzielnic i jednostek miejskich, którzy w swych zamówieniach stosowali klauzule społeczne.

Stosowanie klauzul społecznych jest obowiązkowe dla jednostek miejskich, muszą je stosować urzędy dzielnic, jednostki pomocy społecznej oraz m.in.: Zarząd Dróg Miejskich czy Zarząd Cmentarzy Komunalnych. Każda jednostka może odmówić zastosowanie klauzuli przy podaniu uzasadnienia. Stosowanie klauzul społecznych jest obowiązkowe przy przetargach na usługi gastronomiczne i cateringowe, opiekuńcze, związane z utrzymaniem czystości i sprzątaniem wnętrz, zimowym i letnim oczyszczaniem ulic i chodników, utrzymywaniem terenów zieleni oraz przy robotach budowlanych.

Czytaj tez: Umowa o pracę obowiązkowa przy zamówieniach publicznych

Spośród wszystkich 232 zawartych w oparciu o klauzule społeczne umów, aż 228 zawierało klauzulę zatrudnienia o pracę. "Około 1,5 tys. osób zostało zatrudnionych do realizacji zamówień w ramach klauzul na umowę o pracę" - poinformował Pactwa. Najwięcej umów zawarł Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Dzielnicy Praga-Północ - 116.

Stołeczny ratusz zaleca również stosowanie klauzul społecznych w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego w innych kategoriach niż obowiązkowe oraz w zamówieniach, których wartość nie przekracza 30 tys. euro.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.