W Zielone Świątki pracownicy sklepów mają wolne

Zgodnie z ustawą z 2007 r. zakazującą pracy placówek handlowych w dni świąteczne w najbliższą niedzielę  (24 maja) sklepy zatrudniające pracowników na umowę o pracę będą zamknięte.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Zielone Świątki pracownicy sklepów mają wolne

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

21 maj 2015 10:40


W najbliższą niedzielę wypadają Zielone Świątki, co wiąże się z ustawowym zakazem handlu. Nie zrobimy więc zakupów w supermarketach, hipermarketach, galeriach handlowych, czy innych sklepach zatrudniających pracowników na umowę o pracę.

Ustawa z 2007 r. zakazuje pracy placówek handlowych w dni świąteczne. Dopuszcza jednak sprzedaż prowadzoną przez właścicieli sklepów, czy przez osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne (jak umowa zlecenia), a także zatrudnionych na podstawie umowy agencyjnej. Otwarte mogą być także stacje benzynowe, apteki, bary, czy restauracje.

Zielone Świątki to potoczna nazwa kościelnego święta Zesłania Ducha Świętego. W tradycji ludowej Zielone Świątki kończyły cykl świąt wiosennych i rozpoczynały lato. To czas przejścia, niezwykle ważny dla roślin, zwierząt i ludzi - stąd w obrzędowości ludowej wiele paramagicznych czynności związanych z tym dniem.

Charakterystyczne dla tych świąt symbole - jaja, zielona gałąź, a także ogień - nawiązywały do symboliki wielkanocnej. Miały - według wierzeń - zapewnić przyrodzie siłę, zabezpieczyć ją przed złymi mocami, a mieszkańcom dać zdrowie i dostatek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.