W Wielkiej Brytanii chcą odebrać imigrantom świadczenia

Opozycyjna Partia Pracy chce pozbawić imigrantów prawa ubiegania się o zapomogę dla poszukujących pracy przez pierwsze dwa lata pobytu i pracy - powiedziała jej rzeczniczka ds. pracy i emerytur Rachel Reeves.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Wielkiej Brytanii chcą odebrać imigrantom świadczenia

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 lis 2014 8:13


Jej wypowiedź na łamach anty-imigracyjnego tabloidu "Daily Mail" dowodzi zaostrzenia polityki Partii Pracy w sprawie imigracji. A właśnie z inicjatywy laburzystowskiego premiera Tony'ego Blaira Wielka Brytania otworzyła swój rynek pracy dla pracowników z nowych krajów UE od pierwszego dnia ich członkostwa. Wcześniej przedstawiciele Partii Pracy mówili przede wszystkim o ochronie imigrantów przed wyzyskiem. Obecnie jej propozycje w sprawie imigracji w niektórych aspektach idą dalej niż plany rządu.

Czytaj też: Wielka Brytania: Lobby pracodawców broni imigrantów

Obecnie imigranci mogą występować o zapomogę dla bezrobotnych tzw. JSA (job seekers allowance) po sześciu miesiącach udokumentowanego pobytu i pracy. Z danych parlamentarnego biura badań wynika, że z JSA korzysta 65 tys. imigrantów z UE.

Labourzyści chcą także ograniczyć dostęp imigrantów do świadczeń socjalnych przysługujących pracującym i zakończyć praktykę wypłacania dodatku rodzinnego na dzieci, jeśli zostały w kraju, z którego pochodzą imigranci.

Czytaj też: Cameron źle kalkuluje? Imigrant to dla Wielkiej Brytanii czysty zysk, a nie strata

Z różnych form wsparcia dla pracujących korzysta obecnie 252 tys. imigrantów. Są to głównie ulgi podatkowe dla nisko opłacanych pracowników z dziećmi na utrzymaniu, bez których wielu z nich byłoby bardzo trudno związać koniec z końcem. Koszt z tego tytułu dla brytyjskiego fiskusa oceniany jest na 1,6 mld funtów rocznie.

Labourzyści wprowadziliby limit czasowy na uzyskiwanie tego typu świadczeń, ale nie zdecydowali jeszcze, jak długi. Zdaniem Reeves, niektórzy pracodawcy preferują imigrantów w swej polityce zatrudnienia bowiem wiedzą, że mogą im płacić minimum tego, co muszą ponieważ ich niską płacę uzupełnią ulgi. Skutkiem tego są wypaczenia rynku pracy.

Liczbę dzieci pozostawionych przez imigrantów w kraju pochodzenia, na które zgodnie z prawem UE pobierają dodatek rodzinny (20,50 funta tygodniowo na pierwsze dziecko, 13,55 funta na dalsze) ocenia się w W. Brytanii na ok. 34 tys. W ogromnej większości są to dzieci mieszkające w Polsce.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.