W ustawie o PIT jest luka dot. odszkodowań pracowniczych

0 0
W ustawie o PIT jest luka dot. odszkodowań pracowniczych

Trybunał Konstytucyjny zasygnalizował Sejmowi i rządowi, że w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest luka. Brakuje zwolnienia z PIT odszkodowań przyznawanych pracownikom na podstawie układów zbiorowych pracy oraz innych porozumień pracowniczych.

W tej sprawie wpłynęła już do Trybunału skarga konstytucyjna, ale TK nie rozpoznał jej z przyczyn formalnych. Przyjrzał się jednak sprawie i stwierdził, że w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych faktycznie jest luka.

Chodzi o art. 21 ust. 1 pkt 3, który zasadniczo zwalnia z podatku dochodowego odszkodowania i zadośćuczynienia, ale pod warunkiem, że ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z innych ustaw lub rozporządzeń. To oznacza - jak zauważył TK - że opodatkowane są odszkodowania i zadośćuczynienia przyznane na podstawie układów zbiorowych lub innych porozumień pracowniczych.

Według Trybunału one również powinny być zwolnione z podatku, bo układy zbiorowe pracy oraz inne porozumienia pracownicze są źródłem prawa pracy i obowiązują bezpośrednio w stosunkach pracy, tak jak przepisy ustaw, rozporządzeń czy prawa międzynarodowego.

"W tym stanie rzeczy poważne wątpliwości natury konstytucyjnej budzi nieuwzględnienie przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych - w zakresie zwolnienia z podatku odszkodowań i zadośćuczynień - że prawo pracy stanowi odrębny od prawa prywatnego (...) system norm, które w swej materii wykazują silne związki z prawem publicznym" - stwierdził TK w postanowieniu sygnalizacyjnym.

Trybunał wydaje tzw. postanowienia sygnalizacyjne bardzo rzadko. Zwraca w nich uwagę na uchybienia i luki w przepisie, których usunięcie uważa za niezbędne. Tego rodzaju stanowisko Trybunału (inaczej niż wyrok) nie jest wiążące dla adresatów - to tylko sygnalizacja i ostrzeżenie, że gdyby sprawa trafiła do TK, Trybunał może stwierdzić niezgodność przepisu z konstytucją.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.