W Sejmie zgoda, co do zwiększenia dostępu do zawodów

Posłowie wszystkich klubów są za dalszymi pracami nad drugą transzą zawodów deregulowanych, która ma ułatwić dostęp do 91 zawodów, w których pracuje obecnie ponad 200 tys. osób. W środę odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Sejmie zgoda, co do zwiększenia dostępu do zawodów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

24 lip 2013 8:34


Wiceminister sprawiedliwości Stanisław Chmielewski powiedział we wtorek podczas prezentowania projektu w Sejmie, że deregulacja ma dotyczyć 91 zawodów, w tym dziewięciu związanych z rynkiem finansowym oraz 82 zawodów technicznych. - W szczególności zawodów budowlanych, transportowych oraz związanych z gospodarką morską - mówił.

Adam Szejnfeld (PO) stwierdził, że jego klub był, jest i zawsze będzie za radykalnym zwiększaniem swobód i wolności obywatelskiej. Dodał, że bardzo ważne jest radykalne ograniczanie biurokracji. - Zmniejszenie reglamentacji administracyjnej, zlikwidowanie także barier korporacyjnych oraz zwiększenie dostępu do wykonywania wszystkich zawodów, przede wszystkim regulowanych. To będzie miało znaczenie dla wszystkich obywateli (...). Im więcej wolności w wykonywaniu zawodów, tym jakość świadczonych usług jest wyższa, a cena pozyskiwania tych usług jest niższa - podkreślił.

Wskazał też, że jego klub jest za dalszymi pracami nad projektem ustawy.

Andrzej Duda z PiS powiedział, że jego klub podchodzi z życzliwością do projektu deregulacji, ale też z uwagą. - Będziemy szczegółowo pracowali nad tymi rozwiązaniami, bo już wstępna analiza projektu wskazuje, że jest szereg pytań i wątpliwości. Mamy więc nadzieję na owocne prace w komisji - oświadczył.

Łukasz Gibała z Ruchu Palikota stwierdził, że jego klub jest generalnie za deregulacją, gdyż jeśli przeprowadzi się ją mądrze, może wpłynąć m.in. na wzrost zatrudnienia. Dodał, że jego klub opowiada się za skierowaniem projektu do dalszych prac. Zaznaczył jednak, że ostateczne stanowisko RP w sprawie ustawy deregulacyjnej będzie uzależnione od kształtu projektu wypracowanego w komisji.

Za dalszymi pracami nad projektem opowiedziała się też Genowefa Tokarska (PSL). - Ustawa jest obszerna i wymagająca wnikliwej analizy, dlatego klub PSL jest za skierowaniem projektu do dalszych prac - powiedziała.

Poparcie dla projektu wyraził też Dariusz Joński (SLD). - SLD popiera deregulację, ale zwracamy uwagę, że wszędzie tam, gdzie mówimy o bezpieczeństwie ludzi, czy finansów, to kwalifikacje powinny w dużej mierze decydować o jakości - mówił.

Zaznaczył, iż Sojusz podczas prac nad projektem będzie zgłaszał wiele poprawek, gdyż deregulacja powinna być, ale z głową, bez pośpiechu i w pewnej konsultacji ze środowiskami zawodowymi.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.