W przetargach publicznych promowane będą firmy zatrudniające na umowę o pracę

W przetargach w administracji rządowej powinny być promowane te firmy, które zatrudniają pracowników na umowy stałe – takie zalecenie wydał rząd podczas wyjazdowego posiedzenia we Wrocławiu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W przetargach publicznych promowane będą firmy zatrudniające na umowę o pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

28 lip 2015 20:29


"Przyjęliśmy tzw. obowiązkowe stosowanie klauzuli społecznej przy organizowaniu wszelkich przetargów. Będziemy promować w punktacji te przedsiębiorstwa - które będą startowały w tych przetargach - w których przede wszystkim są umowy o pracę, a nie umowy śmieciowe" - powiedziała premier Ewa Kopacz na konferencji po posiedzeniu rządu.

Dodała, że zalecenie skierowane zostało nie tylko do ministrów, ale przede wszystkim do organizatorów przetargów.

Rząd da dobry przykład

"Dajemy dobry przykład" - powiedziała Kopacz, dodając, że sądzi, iż wzorem administracji rządowej pójdą również inni, "którzy obserwują to, co się dzieje z ludźmi na umowach śmieciowych".

Czytaj też: Lewiatan: Przetargi publiczne nadal nie uwzględniają minimalnego wynagrodzenia

"Na pewno będziemy nie tylko przestrzegać tejże klauzuli społecznej, również będziemy kontrolować, czy ci nasi dyrektorzy i organizatorzy przetargów będą przestrzegać tych zaleceń" - powiedziała szefowa rządu.

Zachęta dla firm zatrudniających na etat

Na posiedzeniu Rady Ministrów zalecenia przedstawił szef kancelarii premiera Jacek Cichocki. Jak mówił, ich głównym celem jest doprowadzenie do tego, by urzędnicy rozpisujący przetargi w ramach administracji publicznej promowali te firmy, które zatrudniają pracowników na umowy stałe.

"Jest to więc, można powiedzieć, praktyczna realizacja jednego z zadań, które pani premier postawiła rządowi kilka miesięcy temu w ramach exposé - żeby wzmacniać, promować lepszy, korzystniejszy dla pracowników sposób zatrudniania właśnie na umowy stałe” – powiedział Cichocki. Zaznaczył, że wprowadzony ma zostać system monitorowania jak realizowane są te zalecenia.

"Myślę, że to skutecznie zachęci i dyrektorów generalnych i odpowiedzialne departamenty do stosowania tzw. klauzul społecznych, a w związku z tym, że zamówienia publiczne ze strony administracji stanowią istotny procent wszystkich zamówień publicznych w kraju, to mamy nadzieję, że to będzie miało istotny wpływ na rynek pracy i właśnie promowanie tych stałych umów o pracę w firmach” – powiedział szef KPRM.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.