W lipcu 2016 spadnie zatrudnienie osób niepełnosprawnych?

0 0
W lipcu 2016 spadnie zatrudnienie osób niepełnosprawnych?
Pracę straci co najmniej kilkanaście tysięcy osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz posiadających tzw schorzenia szczególne (czyli m.in. upośledzone umysłowo, niewidome i cierpiące na epilepsję). Fot. pixabay

Kilkanaście tysięcy osób niepełnosprawnych niebawem zakończy etap aktywności zawodowej wskutek nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych?

Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie jest lekturą porywającą, ale warto zapoznać z jej kolejnymi nowelizacjami, żeby zobaczyć klasyczny przypadek miotania się „od płotu do płotu”. Miotania typowego dla kolejnych zmian opcji rządzących i wpływu tegoż miotania na sytuację osób niepełnosprawnych. Najświeższa z tych zmian sprawi, że kilkanaście tysięcy z nich niebawem zakończy etap aktywności zawodowej.

Ustawa zniechęci pracodawców?

Mamy w tej chwili w Polsce ponad 3 miliony 300 tysięcy osób niepełnosprawnych, z tego aktywnych zawodowo jest mniej niż 22 proc. a będzie jeszcze gorzej. W największym skrócie: wskutek nowelizacji, o której mowa, spora liczba pracodawców straci motywację do ich zatrudniania, bo ulgi we wpłatach do PFRON zmniejszą się z 80 proc. do 50 proc., co jest równoznaczne ze znaczącym spadkiem ich zatrudnienia.

Dla prawie 500 małych i średnich firm oznacza to bowiem utratę rentowności i w konsekwencji – upadek. W efekcie pracę straci co najmniej kilkanaście tysięcy osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz posiadających tzw schorzenia szczególne (czyli m.in. upośledzone umysłowo, niewidome i cierpiące na epilepsję). A to właśnie im najtrudniej znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie i tym samym uniknąć wykluczenia społecznego. Również dlatego, że w Polsce tylko 4 proc. (a według niektórych statystyk – 9 proc.) osób niepełnosprawnych ma wyższe wykształcenie.

Ulgi dla firm

Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na pewien szczegół, najwyraźniej przeoczony przez ustawodawcę; akt prawny o którym mowa pochodzi z 1997. Próg 25 pracowników, który umożliwia uzyskanie ulg dzięki zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, przekraczało wtedy 90 proc. polskich firm. Obecnie przekracza go około 4 proc. Obniżenie tego limitu np. do 10 pracowników dałoby z pewnością mocny impuls dla pracodawców, chcących obniżyć koszty zatrudnienia.

*Autorem artykułu jest Artur Ragan, ekspert ds. rynku pracy w Work Express.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (8)

 • MI ODEBRALI UMIARKOWANY STOPIEŃ STRACIŁAM PRACĘ, NIE PODPISAŁ ZE MNĄ PRACODAWCA UMOWY, MOGĘ JEDYNIE PRACOWAĆ W SIOSTRZANEJ FIRMIE W AGENCJI PRACY TYMCZASOWEJ BO MAM LEKKI STOPIEŃ , ZABRALI MI BO MIAŁAM NA LEKI 153 ZŁ- MAFIA URZĘDNIKÓW ORZECZNIKÓW, ROBIĄ Z NAS BEZROBOTNYCH, A PRACODAWCY WYZYSKUJĄ DOŚĆ!!! NIECH KTOS ZA TO SIE WEŹMIE W RZĄDZIE I PERONIE-ZEBRAĆ MAMY NA ULICY
  PRZEZ 500+ MUSZA ZABRAĆ NIEPEŁNOSPRAWNYM I PRZEZ ZMIANY W PERONIE USTAW SZOK
 • mam pytanie to co ma niepełnosprawny robić żebrać pod kościołem . jak można uchwalać takie prawo które wręcz eliminuje ze społeczeństwa .
 • Zwolnili mnie w marcu mam 2 gr. specjalną. Powiedzieli, że teraz z ludzie z grupami
  to kłopot i się nie opłaca.
  Takich mamy pracodawców.
  Mieszkam w Białogardzie.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.