W lipcu 2016 spadnie zatrudnienie osób niepełnosprawnych?

Kilkanaście tysięcy osób niepełnosprawnych niebawem zakończy etap aktywności zawodowej wskutek nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W lipcu 2016 spadnie zatrudnienie osób niepełnosprawnych?

PODZIEL SIĘ


Autor: Artur Ragan

31 gru 2015 16:16


Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie jest lekturą porywającą, ale warto zapoznać z jej kolejnymi nowelizacjami, żeby zobaczyć klasyczny przypadek miotania się „od płotu do płotu”. Miotania typowego dla kolejnych zmian opcji rządzących i wpływu tegoż miotania na sytuację osób niepełnosprawnych. Najświeższa z tych zmian sprawi, że kilkanaście tysięcy z nich niebawem zakończy etap aktywności zawodowej.

Ustawa zniechęci pracodawców?

Mamy w tej chwili w Polsce ponad 3 miliony 300 tysięcy osób niepełnosprawnych, z tego aktywnych zawodowo jest mniej niż 22 proc. a będzie jeszcze gorzej. W największym skrócie: wskutek nowelizacji, o której mowa, spora liczba pracodawców straci motywację do ich zatrudniania, bo ulgi we wpłatach do PFRON zmniejszą się z 80 proc. do 50 proc., co jest równoznaczne ze znaczącym spadkiem ich zatrudnienia.

Dla prawie 500 małych i średnich firm oznacza to bowiem utratę rentowności i w konsekwencji – upadek. W efekcie pracę straci co najmniej kilkanaście tysięcy osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz posiadających tzw schorzenia szczególne (czyli m.in. upośledzone umysłowo, niewidome i cierpiące na epilepsję). A to właśnie im najtrudniej znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie i tym samym uniknąć wykluczenia społecznego. Również dlatego, że w Polsce tylko 4 proc. (a według niektórych statystyk – 9 proc.) osób niepełnosprawnych ma wyższe wykształcenie.

Ulgi dla firm

Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na pewien szczegół, najwyraźniej przeoczony przez ustawodawcę; akt prawny o którym mowa pochodzi z 1997. Próg 25 pracowników, który umożliwia uzyskanie ulg dzięki zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, przekraczało wtedy 90 proc. polskich firm. Obecnie przekracza go około 4 proc. Obniżenie tego limitu np. do 10 pracowników dałoby z pewnością mocny impuls dla pracodawców, chcących obniżyć koszty zatrudnienia.

*Autorem artykułu jest Artur Ragan, ekspert ds. rynku pracy w Work Express.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

8 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

WROCŁAWIANKA 2016-07-17 20:36:46

MI ODEBRALI UMIARKOWANY STOPIEŃ STRACIŁAM PRACĘ, NIE PODPISAŁ ZE MNĄ PRACODAWCA UMOWY, MOGĘ JEDYNIE PRACOWAĆ W SIOSTRZANEJ FIRMIE W AGENCJI PRACY TYMCZASOWEJ BO MAM LEKKI STOPIEŃ , ZABRALI MI BO MIAŁAM NA LEKI 153 ZŁ- MAFIA URZĘDNIKÓW ORZECZNIKÓW, ROBIĄ Z NAS BEZROBOTNYCH, A PRACODAWCY WYZYSKUJĄ DOŚĆ!!! NIECH KTOS ZA TO SIE WEŹMIE W RZĄDZIE I PERONIE-ZEBRAĆ MAMY NA ULICY PRZEZ 500+ MUSZA ZABRAĆ NIEPEŁNOSPRAWNYM I PRZEZ ZMIANY W PERONIE USTAW SZOK

maxs 2016-06-21 12:17:06

mam pytanie to co ma niepełnosprawny robić żebrać pod kościołem . jak można uchwalać takie prawo które wręcz eliminuje ze społeczeństwa .

AGa 2016-06-21 12:05:03

Zwolnili mnie w marcu mam 2 gr. specjalną. Powiedzieli, że teraz z ludzie z grupami to kłopot i się nie opłaca. Takich mamy pracodawców. Mieszkam w Białogardzie.