W ciągu ostatnich 20 lat wiek, w którym kobiety rezygnują z pracy poszedł w górę

Jak podają demografowie Uniwersytetu Łódzkiego, kobiety przechodzą na emeryturę o cztery lata później niż 20 lat temu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W ciągu ostatnich 20 lat wiek, w którym kobiety rezygnują z pracy poszedł w górę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Rzeczpospolita

23 lut 2015 8:22


Czy polskim pracownikom tak bardzo zależy na tym, by prawo do emerytury nabywać wcześniej? W ciągu ostatnich 20 lat wiek, w którym rezygnują z pracy, wyraźnie poszedł w górę (choć nadal daleko mu do 67 lat). Z raportu demografów z Uniwersytetu Łódzkiego wynika, że od 1992 r. średni wiek przechodzenia na emeryturę wzrósł z 57 do 59 lat - informuje "Rzeczpospolita".

Skok ten jest widoczny zwłaszcza w przypadku kobiet. W 1992 r. panie rynek pracy opuszczały, mając przeciętnie 55 lat. Teraz - 59. Co więcej, nie ma już w zasadzie różnicy między wiekiem przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn.

Przyczyna? Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku, wskazuje na zlikwidowanie wcześniejszych emerytur. "Do 2008 roku 80-90 proc. pań odchodziło z pracy przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Dziś wcześniej aktywność zawodową kończy mniej niż co druga" - mówi.

Ale zmiana przepisów to tylko jedna z przyczyn. Wiele kobiet nie chce już w jesieni życia zajmować się wyłącznie wnukami. Przeciwnie, wielu zależy na tym, by pracować tak długo, jak tylko się da.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.