W budownictwie trzy razy więcej śmiertelnych wypadków niż w innych branżach

W budownictwie wskaźnik wypadków śmiertelnych jest trzykrotnie wyższy, niż w innych działach gospodarki - wynika z informacji Państwowej Inspekcji Pracy dla Rady Ochrony Pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W budownictwie trzy razy więcej śmiertelnych wypadków niż w innych branżach

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 lis 2015 9:53


W 2014 roku PIP odnotowała 267 wypadków śmiertelnych, z tego 80 w budownictwie. Inspekcja przypomniała, że w ostatnich latach wskaźnik śmiertelnych wypadków w budownictwie stale zmniejsza się, ale na tle pozostałych rodzajów działalności jest stale trzykrotnie wyższy.

W 2014 r. inspektorzy pracy przeprowadzili 5,3 tys. kontroli na 2,8 tys. budowach. Kontrole dotyczyły budów obiektów mieszkalnych, biurowych, produkcyjnych, oświatowych, galerii handlowych, szpitali, hal widowiskowo-sportowych, hoteli oraz remonty, rozbiórki i modernizacje obiektów budowlanych.

Czytaj też: Wyzwania związków zawodowych w Polsce: BHP i Kodeks pracy

Kontrolerzy zwracali uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo pracy na wysokości, w tym na rusztowaniach (3 tys. 150 kontroli na 1 tys. 525 budowach) oraz przy pracach ziemnych i w wykopach (755 kontroli na 543 budowach). Najwięcej skontrolowano mikroprzedsiębiorstw (73 proc.) i innych małych zakładów (24 proc.).

Kontrole zmniejszają liczbę wypadków?

Z kontroli wynika, że wśród osób poszkodowanych w wypadkach w budownictwie zwiększa się udział osób, które są zatrudnione w innej formie niż na umowę o pracę - samozatrudnionych i na podstawie umowy cywilno-prawnej.

PIP ocenia, że najbardziej skuteczne w tej branży gospodarki są krótkie kontrole interwencyjne. Odnoszą one też dobry skutek - przy kontrolach sprawdzających notuje się radykalnie mniej uchybień.

Radę Ochrony Pracy na czteroletnią kadencję powołuje i odwołuje marszałek Sejmu. Zasiadają w niej m.in. parlamentarzyści, reprezentanci rządu, związków zawodowych, pracodawców oraz eksperci i przedstawiciele nauki zajmujący się problematyką ochrony pracy. ROP nadzoruje warunki pracy i działania Państwowej Inspekcji Pracy, opiniuje projekty aktów prawnych dotyczących ochrony pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.