Ustawa obniżająca wiek emerytalny jeszcze w tym roku?

0 0
Ustawa obniżająca wiek emerytalny jeszcze w tym roku?
ZUS, żeby przygotować się do wypłat i do tej zmienionej ustawy obniżającej wiek emerytalny potrzebuje dziewięciu miesięcy na przeprowadzenie procedur przetargowych. (Fot.: PTWP, Andrzej Wawok)

• Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała termin wejścia w życie ustawy obniżającej wiek emerytalny.
• Jej zdaniem ma to nastąpić 1 stycznia 2017 r.
• Rafalska zapowiedziała ponadto za rok przegląd świadczeń socjalnych.

Rafalska pytana w środę (3 lutego) w Polsat News, czy realne jest obniżenie wieku emerytalnego w tym roku, powiedziała:

- Przyjęcie ustawy w tym roku jest realne. Myślę, że jak uporamy się i będzie przyjęta ustawa 500 plus, to zdynamizują się też prace nad tą drugą ustawą.

- Jestem po rozmowie z panią prezes ZUS Elżbietą Łopacińską, która powiedziała, że ZUS, żeby przygotować się do wypłat i do tej zmienionej ustawy obniżającej wiek emerytalny potrzebuje dziewięciu miesięcy na przeprowadzenie procedur przetargowych. W związku z tym takim realnym, możliwym terminem wejścia w życie tej ustawy jest 1 stycznia 2017 r. - zaznaczyła.

Według obecnych przepisów wiek emerytalny to 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Jest on stopniowo podnoszony - kobiety docelowo mają go osiągnąć w 2040 r., a mężczyźni w 2020 r. Zgodnie z projektem prezydenta, który obecnie znajduje się w Sejmie, wiek przechodzenia na emeryturę będzie zróżnicowany ze względu na płeć - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zmiany obejmą osoby objęte powszechnym systemem emerytalnym (ZUS) oraz rolników (KRUS).

Elżbieta Rafalska, minister pracy i polityki społecznej (Fot.: mat. pras.)
Elżbieta Rafalska, minister pracy i polityki społecznej (Fot.: mat. pras.)

Rafalska zapowiedziała ponadto za rok przegląd świadczeń socjalnych.

- Jesteśmy zobowiązani do przeprowadzenia takiej kompleksowej analizy tej sytuacji, oceny sytuacji kobiet na rynku pracy - podkreśliła.

Oceniła też, że w perspektywie 11 lat wskaźnik dzietności dzięki programowi "Rodzina 500 plus" powinien poprawić się z 1,3 do 1,6.

- Dla nas w tej hierarchii celów rodzina jest kluczowa, a dzietność jest wyzwaniem - mówiła minister.

Dodała, że ma zapewnienie od ministra finansów Pawła Szałamachy, że budżet na 2017 r. będzie gwarantował wypłatę świadczeń w ramach programu "Rodzina 500 plus".

- Liczymy na wzrost gospodarczy, spada nam bezrobocie, mamy dobrą koniunkturę. Premier Mateusz Morawiecki szykuje też koncepcję polityki rozwoju Polski. To są wszystkie odpowiedzi na to, gdzie znaleźć finansowanie. Polski nie było stać na to, żebyśmy robili w zakresie polityki ludnościowej dalsze zaniedbania, które były robione przez lata i których nie można już właściwie zmienić. Naprawdę należało podjąć jakieś zdecydowane działania w tej sprawie - przekonywała.

Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadza świadczenie wychowawcze 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko. W przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko. Rząd przyjął projekt 1 lutego. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej szacuje, że z programu skorzysta 2,7 mln rodzin, a wsparciem będzie objętych 3,7 mln dzieci.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • Brak słów na wasze kłamstwa 60 lat życia kobiety i pracy zawodowej to 120 lat życia pozdrawiam trzymajcie tak dalej i niech wasze żony również to wytrzymają. Gratuluje
  • Brak słów i tyle!!!!!!!!!!!!!!

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.