Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty podpisana

0 0
Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty podpisana
Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty określa szczegółowo wymagania, jakie musi spełniać osoba, która ma prawo wykonywać ten zawód. /Fot. flickr.com/DFID - UK Department for International Development

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, podpisana została ustawa o zawodzie terapeuty. Reguluje ona m.in. kwestie kształcenia, samorządu zawodowego i odpowiedzialności zawodowej.

- Naczelnym celem regulacji jest zabezpieczenie właściwej jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych poprzez uregulowanie kwalifikacji niezbędnych do wykonywania zawodu fizjoterapii - wskazano w komunikacie zamieszczonym na stronie Kancelarii Prezydenta we wtorek, 27 października.

Obecnie działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych może założyć każdy. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii są wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ.

Ustawa stanowi, iż zawód fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym. Określa szczegółowo wymagania, jakie musi spełniać osoba, która ma prawo wykonywać ten zawód oraz wprowadza Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów.

W myśl ustawy, wykonywanie zawodu fizjoterapeuty polega m.in. na diagnostyce funkcjonalnej pacjenta: kwalifikowaniu, planowaniu i prowadzeniu fizykoterapii oraz kinezyterapii, a także na dobieraniu do potrzeb pacjenta wyrobów medycznych.

Regulacja przewiduje, że fizjoterapeuta ma prawo wglądu do dokumentacji medycznej pacjenta i do uzyskania od podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych informacji o jego stanie zdrowia.

Kontrowersje wokół ustawy

Ustawa wprowadza regulacje, zgodnie z którymi osoby które po 1 października 2017 r. rozpoczną studia w zakresie fizjoterapii będą obowiązane do odbycia 6-miesięcznej praktyki po ukończeniu studiów oraz do złożenia Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego, by zostać wpisane do Rejestru Fizjoterapeutów.

Ustawa reguluje powstanie samorządu fizjoterapeutów - do jego zadań należeć będzie m.in. sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu i reprezentowanie fizjoterapeutów.

Ustawa wzbudzała kontrowersje na etapie prac legislacyjnych. O jej niepodpisywanie apelował w ostatnim czasie do prezydenta Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, zaś o podpisanie - Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska.

Związek przekonywał, że nadanie fizjoterapeutom uprawnienia kwalifikacji do leczniczych zabiegów fizjoterapii i ich stosowania, bez chociażby wstępnej diagnostyki lekarskiej, może zagrażać zdrowiu, a w skrajnych przypadkach życiu pacjentów.

Stowarzyszenie twierdziło, że brak ustawy doprowadził do zapaści w systemie usług rehabilitacji w Polsce. Podnosiło m.in., że obecnie ok. 1700 lekarzy ze specjalnością rehabilitacji medycznej zajmuje się zlecaniem zabiegów w ponad 5 tys. podmiotów leczniczych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (4)

 • Witam, chciałabym dowiedzieć się jednej rzeczy. ukończyłam studia magisterskie na kierunku fizjoterapia w 2012 r, w zawodzie pracowałam przez 1,5 roku do maja 2011 r. W związku z nową ustawą czy posiadam jeszcze prawo do wykonywania zawodu???
 • Teraz trzeba też będzie uważać, bo fizjoterapeuta fizjoterapeucie nie jest równy fizjoterapeuty.pl/fizjoterapia/fizjoterapeuta-fizjoterapeucie-nierowny.html
 • Wspaniałe.
  Skończy się monopol lekarzy teoretyków rehabilitacji medycznej.
  Poza tym rehabilitacja dotyczy mowy, słuchu i wzroku. Nie wiem kto wymyślił takie określenie tej specjalizacji lekarskiej.
  Wielu wspaniałym lekarzom tej specjalizacji życzę owocnej współpracy z fizjoterapeutami.
  Teraz będzie łatwiej dla pacjentow

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.