Ustawa o OFE do Trybunału Konstytucyjnego

Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz skieruje do Trybunału Konstytucyjnego skargę na ustawę, która pozwoliła na przekazanie połowy aktywów OFE do ZUS.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ustawa o OFE do Trybunału Konstytucyjnego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Dziennik Gazeta Prawna

25 cze 2014 8:54


Zdaniem prawników z Biura RPO przepisy o umorzeniu części aktywów w OFE i przekazaniu ich do ZUS naruszają bowiem zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Wskazują, że gdy wprowadzano reformę emerytalną część osób - urodzeni przed końcem 1968 r. - mogła zdecydować i dobrowolnie dołączyć do OFE, a obecnie dokonano znaczących zmian w tym segmencie.

Chodzi o to, czy państwo bez naruszenia zasady zaufania do państwa i prawa może wycofać się z koncepcji funkcjonowania systemu emerytalnego, do którego część osób przystąpiła dobrowolnie - mówi Lesław Nawacki z Biura RPO.

Rzecznik uznał zaś, że nie ma podstaw do skargi o naruszenie przepisów dot. wywłaszczenia i własności.

"Wykluczyliśmy możliwość naruszenia przez zmianę konstytucyjnej zasady ochrony własności. To nie była nacjonalizacja, a składki nie są prywatną własnością" - wskazuje Nawacki.

Na razie zapadła decyzja kierunkowa, wniosek w ostatecznej postaci ma być gotowy w ciągu kilku tygodni - zapowiada "DGP".
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.