Usługi transgraniczne także w niedziele i w święta

Posłowie Platformy Obywatelskiej chcę zmienić przepisy kodeksu pracy i ułatwić możliwość pracy w niedziele i święta.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Usługi transgraniczne także w niedziele i w święta

PODZIEL SIĘ


Autor: GK

23 maj 2013 8:00


Konkretnie chodzi o art. 151 (10) kodeksu pracy i umożliwienie pracy pracownikom zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta, przy wykonywaniu prac z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną na rzecz przedsiębiorcy zagranicznego lub zagranicznego oddziału lub przedstawicielstwa przedsiębiorcy

Według posłów przepisy kodeksu pracy nie uwzględniają zmian, jakie nastąpiły w gospodarce w świadczeniu nowoczesnych usług. W obecnym art. 151(10) kodeksu pracy nie jest dopuszczone wykonywanie pracy w niedziele i święta na rzecz różnych, zagranicznych podmiotów działających na rynku światowym, których obowiązują różne kalendarze świąt i strefy czasowe.

W szczególności chodzi o prace przy świadczeniu usług transgranicznych, ze względu na inny tydzień pracy, na przykład od niedzieli do czwartku oraz inne święta w krajach obsługiwanych przez centra działające w Polsce.

Pracodawca może posiłkować się regulacjami dotyczącymi dozwolonej pracy w niedziele i święta, która jest pracą zmianową lub w ruchu ciągłym, ale nie zawsze jest to możliwe. Mając na uwadze konieczność uregulowania tej kwestii proponuje się więc rozszerzenie katalogu prac wymienionych w art. 151(10) kodeksu pracy.

Poszerzenie katalogu pomogłyby nie tylko zachować obecne liczne miejsca pracy w sektorze usług biznesowych, ale również poprawić konkurencyjność polskiego rynku pracy w tej dziedzinie.

Zdaniem posłów przepisy prawa pracy odpowiadają za to, czy system prawa nadąża za praktyką i potrzebami cywilizacyjnymi zmieniających się społeczeństw i gospodarek, czy też nie. Polskie przepisy prawa pracy pozostają w tyle za procesem cywilizacyjnych zmian, których głównym zapotrzebowaniem jest - elastyczność.

Polska jest w bardzo ważnym momencie swojego rozwoju, w którym albo uzyska zasadniczą przewagę konkurencyjną na rynku globalnym, albo stanie się tylko jednym z wielu krajów Europy, owszem rozwijającym się, lecz niebędącym w awangardzie i niemającym szans na skokowe odbicie od peletonu,.

Dlatego tak ważne jest wykorzystanie szansy, jaką daje nam umożliwienie świadczenia usług biznesowych, które pomogłyby nie tylko zachować obecne liczne miejsca pracy w tym sektorze, tj. ok. 200 tysięcy, ale również poprawić konkurencyjność polskiego rynku pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.