Usługi transgraniczne także w niedziele i w święta

0 0
Usługi transgraniczne także w niedziele i w święta

Posłowie Platformy Obywatelskiej chcę zmienić przepisy kodeksu pracy i ułatwić możliwość pracy w niedziele i święta.

Konkretnie chodzi o art. 151 (10) kodeksu pracy i umożliwienie pracy pracownikom zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta, przy wykonywaniu prac z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną na rzecz przedsiębiorcy zagranicznego lub zagranicznego oddziału lub przedstawicielstwa przedsiębiorcy

Według posłów przepisy kodeksu pracy nie uwzględniają zmian, jakie nastąpiły w gospodarce w świadczeniu nowoczesnych usług. W obecnym art. 151(10) kodeksu pracy nie jest dopuszczone wykonywanie pracy w niedziele i święta na rzecz różnych, zagranicznych podmiotów działających na rynku światowym, których obowiązują różne kalendarze świąt i strefy czasowe.

W szczególności chodzi o prace przy świadczeniu usług transgranicznych, ze względu na inny tydzień pracy, na przykład od niedzieli do czwartku oraz inne święta w krajach obsługiwanych przez centra działające w Polsce.

Pracodawca może posiłkować się regulacjami dotyczącymi dozwolonej pracy w niedziele i święta, która jest pracą zmianową lub w ruchu ciągłym, ale nie zawsze jest to możliwe. Mając na uwadze konieczność uregulowania tej kwestii proponuje się więc rozszerzenie katalogu prac wymienionych w art. 151(10) kodeksu pracy.

Poszerzenie katalogu pomogłyby nie tylko zachować obecne liczne miejsca pracy w sektorze usług biznesowych, ale również poprawić konkurencyjność polskiego rynku pracy w tej dziedzinie.

Zdaniem posłów przepisy prawa pracy odpowiadają za to, czy system prawa nadąża za praktyką i potrzebami cywilizacyjnymi zmieniających się społeczeństw i gospodarek, czy też nie. Polskie przepisy prawa pracy pozostają w tyle za procesem cywilizacyjnych zmian, których głównym zapotrzebowaniem jest - elastyczność.

Polska jest w bardzo ważnym momencie swojego rozwoju, w którym albo uzyska zasadniczą przewagę konkurencyjną na rynku globalnym, albo stanie się tylko jednym z wielu krajów Europy, owszem rozwijającym się, lecz niebędącym w awangardzie i niemającym szans na skokowe odbicie od peletonu,.

Dlatego tak ważne jest wykorzystanie szansy, jaką daje nam umożliwienie świadczenia usług biznesowych, które pomogłyby nie tylko zachować obecne liczne miejsca pracy w tym sektorze, tj. ok. 200 tysięcy, ale również poprawić konkurencyjność polskiego rynku pracy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.