Urlopy rodzicielskie hitem. Coraz więcej osób z nich korzysta

0 0
Urlopy rodzicielskie hitem. Coraz więcej osób z nich korzysta
Tylko w grudniu 2015 r. 135 tys. osób skorzystało z urlopu rodzicielskiego. (fot. pexels)

Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w grudniu 2015 r. ponad 135 tys. rodziców skorzystało z urlopu rodzicielskiego - to o 5 tys. więcej, niż w grudniu 2014 r.

Urlopy rodzicielskie cieszą się coraz większą popularnością. W 2015 r. z urlopów przeznaczonych dla rodziców skorzystało ponad 671 tys. osób, w tym 504,4 tys. kobiet i 166,9 tys. mężczyzn.

Mama i tata na urlopie

Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują w nowym wymiarze dwa rodzaju urlopów w związku z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie). To razem 52 tygodnie.

Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie czterech częściach. Rodzice będą mieli czas na jego wykorzystanie aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.

Ojcom, oprócz urlopu rodzicielskiego, przysługuje również specjalny dwutygodniowy urlop ojcowski, który mogą wykorzystać w przeciągu 2 lat od narodzin dziecka.

Wsparcie finansowe przez rok po urodzeniu dziecka otrzymają także osoby, które ze względu na swoją sytuację zawodową nie mogą korzystać z urlopów rodzicielskich. To blisko 125 tys. osób. Tysiąc zł miesięcznie przez rok po urodzeniu dziecka otrzymają bezrobotni, studenci, rolnicy oraz pracujący na umowach o dzieło.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.