Urlopy rodzicielskie coraz popularniejsze

0 0
Urlopy rodzicielskie coraz popularniejsze
Od 2 stycznia będzie obowiązywać urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni oraz urlop rodzicielski - 32 tygodnie. /Fot. Pexels

Od początku nowego roku wchodzą w życie zmiany w urlopach dla rodziców. Na dotychczasowych zasadach z urlopów rodzicielskich korzystało ponad 600 tys. osób rocznie.

Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ponad 133 tys. rodziców skorzystało w listopadzie bieżącego roku z urlopu rodzicielskiego. To o ponad 6 tys. więcej osób niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z urlopu ojcowskiego skorzystało ponad 17 tys. ojców.

Do listopada 2015 r. z urlopów skorzystało ponad 640 tys. osób, w tym ponad 336 tys. z urlopu rodzicielskiego. W 2014 r. z urlopów przeznaczonych dla rodziców skorzystało ponad 631 tys. osób, w tym 471,9 tys. kobiet i 159,3 tys. mężczyzn. Z urlopów rodzicielskich – prawie 316 tys. osób.

Wprowadzony w 2013 r. urlop rodzicielski daje rodzicom możliwość przebywania z dzieckiem aż do 52 tygodni. Pracodawca nie może odmówić rodzicowi urlopu ani zwolnić rodzica w jego trakcie.

Od 2 stycznia 2016 roku wchodzą w życie ważne zmiany w urlopach dla rodziców. W związku z narodzinami dziecka urlop macierzyński będzie trwać 20 tygodni, a urlop rodzicielski - 32 tygodnie. Razem to 52 tygodnie.

Czytaj też: Zmiany w urlopach dla rodziców. Wszystko co musicie wiedzieć

W przypadku narodzin wieloraczków długość urlopów wydłuży się: odpowiednio do 31-37 oraz 34 tygodni. Razem może to być od 65 do nawet 71 tygodni, w zależności od liczby dzieci.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.