Urlop: W przypadku zmiany pracy pracownik nie może przenieść urlopu wypoczynkowego do nowego pracodawcy

• Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, którego nie może się zrzec.
• Pracownik nie może przenieść do kolejnego pracodawcy niewykorzystanego urlopu nawet wtedy, gdy strony wyrażą na to zgodę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Urlop: W przypadku zmiany pracy pracownik nie może przenieść urlopu wypoczynkowego do nowego pracodawcy

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

18 lip 2016 9:15


Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, którego nie może się zrzec. Jeżeli dochodzi do rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, a pracownik ma niewykorzystany urlop wypoczynkowy, przysługuje mu ekwiwalent pieniężny. Pracodawca wypłaca przy tym ekwiwalent za niewykorzystany, zaległy z ubiegłych lat urlop, jak i za jego część należną zatrudnionemu za okres przepracowany w firmie w danym roku kalendarzowym - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Czytaj też: Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi?

Tylko taka procedura jest przewidziana i jak podkreśla w Dzienniku Gazecie Prawnej dr Katarzyna Antolak-Szymański, ekspert prawa pracy z Uniwersytetu SWPS, nie ma żadnych podstaw prawnych, aby przenieść urlop do kolejnego zakładu, nawet jeśli zarówno pracownik, jak i pracodawcy się na to zgodzą. - Za zaległe urlopy ekwiwalent pieniężny przysługuje w pełnym, niewykorzystanym przez pracownika wymiarze, pod warunkiem że nie doszło jeszcze do przedawnienia prawa do tego urlopu - podkreśla dr Antolak-Szymański.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.